Z rzeki wynurzyły się kamienie głodu. "Jeśli mnie widzisz, płacz"

17.08.2022 13:30
Z rzeki wynurzyły się kamienie głodu. "Jeśli mnie widzisz, płacz" Fot. THIERRY MONASSE/REPORTER

"Jeśli mnie widzisz, płacz". Przerażające kamienie głodu odsłoniły się ponownie.

Ogromne susze, które nawiedziły Niemcy i Czechy sprawiły, że w niektórych rzekach poziom wody spadł tak bardzo, że widać "kamienie głodu". Czym są i dlaczego zwiasują przerażające wydarzenia?

Na rzece odsłoniły się kamienie głodu

Od wieków kamienie głodu zwiastują nadchodzący kataklizm - głód. Kamienie przez wieki były używane do oznaczania niskich poziomów rzek. Najstarszy z odkrytych okazów pochodzi z 1417 roku. Głazy pojawiają się tylko przy bardzo niskim poziomie wody. Zwiastuje to nadchodzącą suszę a w efekcie drastyczne zmniejszenie plonów.

Polecamy

Najsłynniejszy z kamieni znajduje się na rzece Łabie, która przecina Czechy i Niemcy. Na kamieniu z 1616 roku znajduje się straszliwe ostrzeżenie w języku niemieckim: "Jeśli mnie widzisz, płacz".

Zdaniem badaczy z Czech napisy na kamieniach były dla przyszłych pokoleń przestrogą przed "niewielkimi zbiorami, brakiem żywności, wysokimi cenami i głodem".

Jak twierdzi cytowany przez Tysol Andre Toreti ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej susza, której doświadcza Europa w 2022 roku, może być najgorsza od setek lat.

Żadne inne wydarzenia w ciągu ostatnich 500 lat nie były podobne do suszy w 2018 roku. Myślę, że ten rok jest gorszy

- mówił naukowiec na konferencji prasowej 9 sierpnia 2022.

Źródło: Euronews, Business Insider

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.