Pogoda
17.10.2016 10:30

Za spóźniony przegląd zapłacimy podwójnie?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa szykuje zmiany w przepisach dotyczących diagnostyki samochodowej.

Za spóźniony przegląd zapłacimy podwójnie?
foto: rafmarmoto.pl

Jak poinformował Dziennik Gazeta Prawna, w planach jest stworzenie stacji kontroli pojazdów działających pod nadzorem Transportowego Dozoru Technicznego – przynajmniej jednej na województwo. Mowa zatem o liczbie 16 lub więcej. To z kolei wiąże się z kosztami, szacowanymi na poziomie 48 milionów złotych!

Wyłącznie na te stacje diagnostyczne będą skazani właściciele pojazdów, którzy spóźnią się z okresowym przeglądem swojego auta. Mało tego – za taką specjalną usługę trzeba będzie zapłacić dwukrotnie więcej, bo ponad 250 złotych. Jednak nim do tego dojdzie, każdy właściciel, który nie dopilnował terminu, będzie miał szansę na uniknięcie konsekwencji, pod warunkiem przeprowadzenia diagnostyki w terminie dodatkowych 30 dni.

Projekt zakłada, że upływie tego czasu właściciel pojazdu uda się na lawecie do stacji kontroli pojazdów funkcjonującej pod nadzorem TDT. Jednak to założenie budzi sporo obaw. Po pierwsze rozchodzi się o koszty, a po drugie – o czas. Niektórzy kierowcy będą musieli pokonać nawet 200 kilometrów w jedną stronę i niewykluczone, że po to, by na miejscu zastać stację pękającą w szwach…

Co ciekawe, to nie pierwszy projekt zmiany dotyczący tego zagadnienia. W maju 2016 roku MIB wypowiedział wojnę nieuczciwym diagnostom, zapowiadając dostosowanie polskich przepisów do standardów unijnych. Nadzorem tych obiektów miał zająć się właśnie Transportowy Dozór Techniczny, podlegający ministrowi transportu. Celem było monitorowanie działalności wszystkich stacji oraz weryfikacja losowo wybranych badań technicznych z okresu ostatnich 3 miesięcy.

Wszystko w myśl, że sprawniejsze technicznie auta oznaczają większe bezpieczeństwo na drogach. W końcu prawidłowe funkcjonowanie wszystkich podzespołów jezdnych powinno znacząco pomóc kierowcy wyjść z podbramkowych sytuacji drogowych z obronną ręką. Już nie wspominając o tym, jak ogromne znaczenie dla podróżujących pojazdami mechanicznymi ma chociażby dobre ogumienie...

Weronika Domoradzka
Tagi: Przepisy