Zabezpieczenie smartfona wzorem opiera się 5% ataków
Michał Tomaszkiewicz
25.01.2017 14:01
Zabezpieczenie smartfona wzorem opiera się 5% ataków Fot. kadr z wideo

Zabezpieczanie dostępu do smartfona za pomocą wzoru można łatwo pokonać – alarmują naukowcy. W przeprowadzonych testach udało im się osiągnąć skuteczność wynoszącą 95% - i nie musieli nawet widzieć ekranu smartfonu.

Nie oznacza to jednak, że opracowana przez badaczy metoda nie wymaga specjalnych przygotowań – wręcz przeciwnie. Telefon, do którego chce dostać się włamywacz, musi być stale obserwowany w celu zarejestrowania momentu wprowadzenia wzoru przez użytkownika.

Smartfon może być nawet widziany z boku, bez możliwości podejrzenia ekranu – naukowcy dowiedli, że nie jest to żadnym problemem. Swój sposób wypróbowali na 120 wzorach używanych przez 215 różnych użytkowników – najdalej w piątej próbie udało im się prawidłowo narysować zabezpieczenie w 95% przypadków.

foto: Lancaster University

Za odgadnięcie wzoru na podstawie zarejestrowanych ruchów ręki użytkownika odpowiada specjalny algorytm, pokazujący możliwe do wykonania wzory pasujące do zarejestrowanego materiału.

Naukowcy wykazali jego skuteczność przy analizowaniu nagrań wykonanych za pomocą smartfona z odległości 2 metrów oraz lustrzanki rejestrującej zachowanie obserwowanych osób z dystansu 9 m.

Algorytm okazał się być najskuteczniejszy w odgadywaniu skomplikowanych wzorów, zawierających dużo linii i zmian kierunku – podsuwany przez komputer wzór okazywał się być prawidłowym już za pierwszym razem w 97,5% przypadków.

foto: Lancaster University

Zdecydowanie gorzej system radził sobie z nieskomplikowanymi kształtami – na przykład linią prostą, która można narysować na kilka różnych sposobów.

Jeśli zabezpieczacie swoje telefony za pomocą odciska palca, wcale nie jesteście bezpieczniejsi – japoński naukowiec ostrzega, że linie papilarne można ściągnąć z robionych sobie selfie, w których pozujemy z palcami ułożonymi w gest zwycięstwa.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.