Pogoda
20.07.2020 13:43

Zabójcze komary atakują! Władze wysyłają przeciw nim helikoptery

Komary to zmora tysięcy ludzi na całym świecie. Oprócz swędzących ukłuć mogą zostawić po sobie śmiertelnie niebezpieczną chorobę. Władze postanowiły walczyć z nimi za pomocą śmigłowców.

komar
foto: Geoff du Feu / ardea.com/EAST NEWS

Komar - niepozorne stworzenie, a potrafi tak bardzo zirytować. Tym razem nie będzie jednak o zwykłych moskitach, które denerwują działkowiczów, tylko komarach-mordercach roznoszących groźną chorobę. 

Komary roznoszące Gorączkę Zachodniego Nilu

Narzekasz na rój bzyczących owadzich wampirów, które czają się w krzakach, by rzucić się na twoją bogu ducha winną żyłę i wyssać z niej krew? Tak, to częsty problem tysięcy ludzi na całym świecie.

Komary
Komary
Przeczytaj także Plaga komarów szaleje przez ciepłą, deszczową pogodę. Ludzie boją się wyjść z domu

Wiedz jednak, że nie masz tak źle. Rodzime komary nie roznoszą tak śmiertelnie niebezpiecznych chorób, jak Gorączka Zachodniego Nilu. W przeciwieństwie do owadów z Nowego Jorku. Jak podaje Daily Mail, mieszkańcy Wielkiego Jabłka nie tylko wciąż muszą zmagać się z pandemią koronawirusa, ale na domiar złego pojawiło się nowe niebezpieczeństwo - możliwość zarażenia się Wirusem Zachodniego Nilu roznoszonym przez komary z gatunku Culex. 

Szarańcza w Indiach
Szarańcza w Indiach
Przeczytaj także To największa plaga szarańczy od 30 lat. Owady przesłoniły niebo nad całym miastem

To właśnie ten rodzaj owadów powoduje, że zarażona osoba może mieć gorączkę, wysypkę, wymioty i bóle głowy. Powikłania wirusa prowadzą nawet do zapalenia mózgu, które może zakończyć się śmiercią. Podobnie jak w przypadku koronawirusa najbardziej narażoną na zgon grupą społeczną są więc seniorzy oraz osoby z obniżoną odpornością organizmu.

Szerszeń azjatycki
Szerszeń azjatycki
Przeczytaj także Czy powinniśmy bać się morderczych szerszeni? Czy azjatyckie owady zagrażają Polsce?

Epicentrum plagi komarów znajduje się na Staten Island na Bronxie. Władze miasta postanowiły działać za pomocą helikopterów. Może na pozór to spora przesada, ale nie chodzi wcale o strzelanie do maleńkich zwierzątek rakietami powietrze-powietrze. Dzięki śmigłowcom można odkomarzyć miejsca, w których wylęgają się nowe larwy. Głownie chodzi o obszary wodne i inne podmokłe tereny, gdzie samice komarów składają jaja. Oprócz odkomarzania skutecznym sposobem na walkę z chorobą jest unikanie pobliża zbiorników wodnych.

Shadowy figure trapped behind a dusty scratched glass
Shadowy figure trapped behind a dusty scratched glass
Przeczytaj także Odkryto ogromnego karalucha morskiego! Zwierzę wygląda jak z koszmaru

Na razie nikt nie trafił jeszcze z objawami Wirusa Zachodniego Nilu do szpitala, ale lepiej dmuchać na zimne. Jedna zaraza to wystarczająco duży problem dla Nowego Jorku. Atak morderczych komarów to pierwszy od 21 lat powrót Gorączki Zachodniego Nilu w ogromnej metropolii Stanów Zjednoczonych. 

Co sądzisz o komarach?

Koronawirus
Koronawirus
Przeczytaj także Magazyn pełen zmarłych na COVID-19. Jaka jest tajemnica przerażającego miejsca?

Zobacz też: Czy aplikacje odstraszające komary naprawdę działają?

Tagi: Newsy