Zaćmienie Księżyca w maju 2021. Kiedy i gdzie obserwować to niezwykłe zjawisko?

07.05.2021 17:32
Zaćmienie Fot. Shutterstock

Po dwuletniej przerwie, w maju 2021 wydarzy się kolejne zaćmienie Księżyca. Gdzie i kiedy będziecie mogli obserwować to dość rzadkie zjawisko?

Całkowite zaćmienie Księżyca 2021 będzie miało miejsce w maju. Cała tarcza Srebrnego Globu znajdzie się w strefie cienia Ziemi. To niezwykłe zjawisko będzie mogło zobaczyć tylko część osób. Kto i kiedy doświadczy tego fascynującego przeżycia?

Zaćmienie Księżyca w maju 2021

O zjawisku zaćmienia mówimy w sytuacji, w której Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem. W efekcie satelita naszej planety znajduje się w jej cieniu, który "pokrywa" jego powierzchnię. Jeśli miejsce obserwacji znajduje się w cieniu Księżyca, obserwujemy całkowite zaćmienie Słońca. W tym czasie widoczna jest tylko korona słoneczna.

Polecamy

Zaćmienie Księżyca w maju. Kiedy i gdzie obserwować to niezwykłe zjawisko?

26 maja, o godz. 10:47 czasu środkowoeuropejskiego, nastąpi zaćmienie Księżyca, które będzie trwać 5 godzin 2 minuty. Natomiast czas trwania całkowitego zaćmienia wyniesie 14 minut. Niestety zjawiska nie będzie można podziwiać z terytorium Polski.

Zobaczą je natomiast mieszkańcy Australii, Nowej Zelandii oraz wysp Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej oraz częściowo Alaski i Kanady, Hawajów, Meksyku i Ameryki Środkowej oraz większości Ameryki Południowej. W Polsce natomiast będziemy mogli obejrzeć tego dnia inne spektakularne zjawisko, czyli drugą superpełnię w tym roku.

Druga superpełnia 2021

26 maja ujrzymy z Polski druga w tym roku superpełnię. Oznacza to, że Księżyc znajdzie się w perygeum, czyli punkcie położonym najbliżej Ziemi na swojej eliptycznej orbicie. Spowoduje to, że Srebrny Glob będzie tej nocy większy i jaśniejszy niż zwykle.

Zobacz również: Co znajduje się po ciemnej stronie Księżyca? Oto najpopularniejsze teorie spiskowe

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.