Pogoda
19.06.2020 11:34

Zaćmienie Słońca 21 czerwca 2020 widoczne z Polski. Trzeba tylko rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady

21 czerwca 2020 roku można będzie obserwować niesamowite zjawisko: obrączkowe zaćmienie Słońca. Jeśli nie macie planów na weekend, możecie zobaczyć jego część na własne oczy – wystarczy wybrać się w Bieszczady.

częściowe zaćmienie Słońca
foto: Jan KUCHARZYK/East News

Gdy padają słowa „cudowne misterium przyrody”, miłośnikom polskiej kinematografii kojarzy się ono dość jednoznacznie. Osoby, które chodzą nocami z głową zadartą do gwiazd mają nieco inny punkt widzenia.

Marzeniem wielu z nich jest zobaczenie na własne oczy zaćmienia Słońca, najlepiej całkowitego bądź obrączkowego. Niestety, trudno spełnić taką fantazję będąc w Polsce. Na najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w całej krasie z naszego kraju trzeba będzie bowiem poczekać do… 7 października 2135 roku.

NASA pokaże zaćmienie Słońca z kosmosu
NASA pokaże zaćmienie Słońca z kosmosu
Przeczytaj także NASA pokaże zaćmienie Słońca z kosmosu

Na szczęście zjawiska tego typu na świecie zdarzają się co kilka lat, a do Polski docierają jako zaćmienia częściowe. Najbliższym z nim można będzie nacieszyć się już 21 czerwca 2020 roku, chociaż trzeba będzie nieźle się postarać, żeby je zauważyć.

Zaćmienie Słońca 21 czerwca 2020. Jak i gdzie oglądać je z Polski?

Najlepszy widok na obrączkowe zaćmienie Słońca będą mieć mieszkańcy Afryki i Azji. W Europie zdarzenie będzie widoczne jako częściowe; cień rzucany przez Księżyc zasłaniający naszą gwiazdę dzienną muśnie także Polskę.

Żeby zobaczyć uszczerbek na tarczy Słońca, trzeba będzie jednak bardzo się postarać, gdyż będzie on wyglądał następująco:

Zaćmienie brzegowe będzie widoczne tylko w Bieszczadach. Chętni powinni zainteresować się wyjazdem do Wetliny Brzegów Górnych Ustrzyk Górnych, Pszczeliny, Stuposianów, Mucznych, Tarnawy Niżnej,. Smolnika, Lutosiwksa, Nasicznego, Dwerników lub Wołosatych. Rzucany przez Księżyc cień obejmie teren znajdujący się nie dalej niż 35 km od granicy.

Jak podaje „Z głową w gwiazdach”, po najlepsze wrażenia należy wybrać się na… parking.

"

Najdłużej zaćmienie częściowe będzie można oglądać ze parkingu w Bukowcu przed Beniową - potrwa tam zaledwie... 13 minut 06 sekund Zaćmienie rozpocznie się tam rano o 07:39:04 i potrwa do 07:52:41. "

Na prawdziwy dreszczyk emocji można będzie liczyć 25 października 2022 roku – wtedy na terenie całej Polski można będzie obserwować głębokie zaćmienie częściowe.

Zobacz także: Złowieszczy wschód słońca: Diabelskie rogi ukazały się nad Iranem