Zaginiony radziecki "Władca Pierścieni" dostępny na YouTube. Internauci są zachwyceni

08.04.2021 10:05
Rosyjski Władca Pierścieni Fot. New Line Cinema / WingNut Films/Collection Christophel/East News

Spektakl telewizyjny na podstawie "Władcy Pierścieni", który powstał u schyłku ZSRR, dostępny jest na serwisie YouTube. Zobacz go koniecznie!

"Strażnicy" (ros. "Chranitieli") to spektakl telewizyjny oparty na pierwszej z trzech części słynnej powieści J.R.R. Tolkiena. Nakręcony został w studiu telewizji leningradzkiej w 1991 roku. Studio było wówczas uważane za jedno z najlepiej wyposażonych w kraju.

Zaginiony radziecki "Władca Pierścieni"

Obraz wyreżyserowała Natalia Sieriebriakowa, a piosenki do spektaklu nagrał muzyk jednego z czołowych zespołów rockowych, grupy Akwarium, Andriej Romanow. Widowisko zostało wyemitowane tylko raz, a fani trylogii przez wiele lat sądzili, że nagranie zaginęło na zawsze.

Polecamy

Przez wiele lat rosyjscy fani przetrząsali archiwa w poszukiwaniu choćby fragmentów tej produkcji, ale nie zdołali nic odnaleźć. Gdy pogodzili się z utratą, spektakl niespodziewanie pod koniec marca 2021 został udostępniony na kanale rosyjskiej telewizji Kanał Piąty na YouTube.

Nagrany na podstawie "Władcy Pierścieni" obraz, powstał u schyłku ZSRR. W tym właśnie okresie twórczość Tolkiena w Rosji zyskała ogromną popularność. Chaos gospodarczy i społeczny panujący w latach 90. XX wieku po rozpadzie ZSRR sprawiał, że Rosjanie uciekali w wyimaginowany świat ukazany w trylogii.

Radziecki "Hobbit, czyli tam i z powrotem"

Jak się okazuje "Strażnicy" nie byli jedynym w ZSRR spektaklem na motywach twórczości Tolkiena. Kilka lat wcześniej studio telewizji w Leningradzie przygotowało film na podstawie powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Film nosił tytuł "Czarodziejska podróż mister Bilbo Bagginsa, Hobbita".

Wcześniej powieści J.R.R. Tolkiena nie były dobrze widziane zarówno w Rosji, jak i w Polsce.  Wydawnictwo "Czytelnik" wydało "Władcę pierścieni" jednorazowo w 1963 roku w bardzo małym nakładzie. Potem przez dziesięciolecia książki nie wznawiano.

Zobacz również: Kolejny aktor z serialu "Władca Pierścieni" odszedł z obsady. Co było przyczyną?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.