Pogoda
10.09.2019 13:20

Zagłosuj na polską nazwę dla gwiazdy i planety. Geralt i Ciri trafi na nieboskłon?

Międzynarodowa Unia Astronomiczna i Polskie Towarzystwo Astronomiczne zapraszają do głosowania na polską nazwę, jaką otrzyma planeta BD+14 4559 b i jej gwiazda. Wybierać można spośród siedmiu najlepszych propozycji spośród 2 800 zgłoszeń.

planeta BD+14 4559 b
foto: materiały prasowe IAU

Swoją nazwę może nadać jednej gwieździe i orbitującej wokół niej planecie każdy kraj na Ziemi. To część celebracji stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Polacy zadecydują o tym, jakie miano nosić będą obiekty z układu układ BD+14 4559. Odległą o 160 lat świetlnych obiega jedna potwierdzona jak do tej pory egzoplaneta.

Odkrycie ma polskie korzenie:

"

Planetę odkrył zespół astronomów z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego, w ramach toruńsko-pensylwańskiego programu poszukiwania planet pozasłonecznych. Pozostali odkrywcy to Grzegorz Nowak, Monika Adamów i Aleksander Wolszczan. "

Planeta, znana obecnie pod nazwą BD+14 4559 b, rozmiarami jest zbliżona do Jowisza. Przy 1,23 jego masy ma promień wynoszący 1,04 planety z naszego układu słonecznego.

Okrążą swoją gwiazdę na orbicie o promieniu 0,77 jednostki astronomicznej. To miara odległości, w której za 1 przyjęto średnią odległość Ziemi od Słońca. Dzięki temu istnieje szansa, że panują na niej warunki umożliwiające powstanie życia.

Brian May o Plutonie
Brian May o Plutonie
Przeczytaj także Brian May postanowił odpowiedzieć na pytanie, czy Pluton jest planetą?

Prof. Andrzej Niedzielski, szef zespołu który dokonał odkrycia, tak opisuje czekająca na nadanie polskiej nazwy planetę.

"

Jest to tak zwany gazowy olbrzym, podobny rozmiarami do naszego Jowisza, lecz nieco bardziej masywny. Planety tego typu zbudowane są głównie z wodoru oraz helu i nie posiadają powierzchni podobnej do ziemskiej. Ich zewnętrzne gazowe obszary kryją wewnętrzne, gęstsze partie, gdzie wodór i hel występują w fazie ciekłej i stałej. Cięższe pierwiastki ukryte są głęboko w ich jądrach. Interesującą właściwością tego układu planetarnego jest fakt, że planeta, mimo wydłużonej orbity, krąży w obszarze nazywanym ekosferą, czyli na jej powierzchni, a raczej w jej zewnętrznych obszarach, może występować woda w stanie płynnym. "

iau_konkurs_geralt_ciri_02

Polskie Towarzystwo Astronomiczne zbierało od internautów propozycje na nazwy dla polskiej planety. Spośród 2 800 par, które zgłoszono, wybrano siedem najlepszych zdaniem naukowców. Można na nie zagłosować do końca października 2019 roku.

Konkurs na nazwę na polskiej gwiazdy i egzoplanety. Wygra Geralt i Ciri?

Głosowanie odbywa się na stronie www.iau100.pl/planety/wybierz. Wybierać można spośród 7 propozycji, wśród których znajduje się także Geralt i Ciri.

Pełna lista nazw, które może otrzymać gwiazda BD+14 4559 i planeta BD+14 4559 b składa się z następujących propozycji:

  • Geralt i Ciri – postacie z cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego. Literatura ta jest obecna w polskiej kulturze już od około 30 lat, przeniknęła m.in. do gier komputerowych, a także do filmów.
  • Jantar i Wolin – te nazwy mają związek z polskim wybrzeżem Bałtyku. Jantar jest dawnym określeniem bursztynu, z kolei Wolin to polska wyspa na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.
  • Piast i Lech – Postacie z legend o początkach państwa polskiego. Piast to postać od której, według legendy, wywodzi się pierwsza polska dynastia rządząca krajem (sam Piast nie był władcą). Lech z kolei znany jest z legendy o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie, którzy założyli sąsiadujące kraje.
  • Polon i Rad – są to nazwy pierwiastków chemicznych, które odkryła Maria Skłodowska-Curie, polska fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla.
  • Solaris i Pirx – tytuł powieści oraz postać z książek Stanisława Lema, polskiego pisarza science-fiction, którego twórczość znana jest na całym świecie.
  • Swarog i Weles – Swarog (inna wersja: Swaróg) był bóstwem słowiańskim, bogiem nieba, ognia i kowalstwa. Jednym z jego synów był Weles, podziemny bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła kupców i bogactwa.
  • Twardowski i Boruta – Pan Twardowski to postać polskiego szlachcica z baśni i legend. W niektórych wersjach opowieści ostatecznie znalazł się na Księżycu. Fabuła historii Twardowskiego związana jest z podpisaniem przez niego cyrografu z diabłem, stąd drugą nazwą w parze jest imię polskiego diabła z zamku w Łęczycy.

Najpopularniejsza w głosowaniu nazwa zostanie przekazana przez Komitet Konkursowy do Międzynarodowej Unii Astronomicznej, dwie kolejne pozycje w rankingu będą pełnić rolę nazw rezerwowych. IAU ogłosi oficjalne wyniki w grudniu 2019 roku.

Zobacz także: 10 niezwykłych zdjęć wykonanych na Marsie 

Która para nazw podoba się Wam najbardziej?

Tagi: Internet Wiedźmin Wiedźmin