Pogoda
19.03.2020 11:44

Zakaz handlu w niedzielę na razie zostaje. Rząd tylko lekko go złagodził

Czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę zostało odłożone w czasie. Rząd powiadomił, że mimo pojawiających się w mediach informacji nie podjął decyzji o umożliwieniu otwierania sklepów przez wszystkie dni tygodnia.

wózek z zakupami
foto: Shutterstock

Przywrócenie niedziel handlowych miało być częścią działań w ramach tarczy antykryzysowej, mającej uchronić polskie przedsiębiorstwa przed ekonomicznymi skutkami walki z epidemią COVID-19.

Rząd zapowiedział między innymi, że będzie dorzucał się do wynagrodzeń pracowników, jeśli pracodawca odnotuje spadek przychodów o 25% w ciągu 30 dni.

pieniądze i stetoskop
pieniądze i stetoskop
Przeczytaj także Państwo sfinansuje część wypłat dla pracowników. Tarcza antykryzysowa przeciwko koronawirusowi

Bezpośrednio po ogłoszeniu założeń programu wydawało się, że prośby Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji oraz Polskiej Izby Handlowej zostały wysłuchane i zakaz został czasowo uchylony.

sklep z ostrzeżeniem dla klientów z powodu koronawirusa
sklep z ostrzeżeniem dla klientów z powodu koronawirusa
Przeczytaj także Rząd zniesie zakaz handlu w niedzielę. Chce ratować sklepy przed koronawirusem

Rząd szybko jednak wycofał się z tych deklaracji: zakaz handlu w niedzielę zostanie lekko złagodzony, żeby ułatwić funkcjonowanie sklepów w trudnych czasach.

Zakaz handlu w niedzielę zostaje. Został tylko lekko złagodzony

Czasowe odwołanie niedziel bez handlu miało pomóc sklepom w zminimalizowaniu spadków obrotów i zapobiec ewentualnym bankructwom i zwalnianiu pracowników.

Jak oznajmiła Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, rząd nie podjął jednak takiej decyzji.

"

Na mocy oświadczenia Państwowej Inspekcji Pracy, Komendanta Głównego Policji i Prokuratora Generalnego umożliwiliśmy towarowanie sklepów w niedziele. Wszystko po to, by te opróżniające się gwałtownie sklepy były od poniedziałku gotowe dla klientów. Działa to od poprzedniej niedzieli na podstawie oświadczenia. "

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zniesienie zakazu jest opcją, która może zostać rozważona jeśli sytuacja polskiego handlu się pogorszy.

Zobacz także: Jarosław Gowin: rząd liczy się z tym, że epidemia potrwa do wiosny 2021 

Czy sklepy w niedzielę powinny być zamknięte?

Tagi: Newsy koronawirus