Zakaz handlu w niedzielę na razie zostaje. Rząd tylko lekko go złagodził

19.03.2020 11:44
Zakaz handlu w niedzielę na razie zostaje. Rząd tylko lekko go złagodził Fot. Shutterstock

Czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę zostało odłożone w czasie. Rząd powiadomił, że mimo pojawiających się w mediach informacji nie podjął decyzji o umożliwieniu otwierania sklepów przez wszystkie dni tygodnia.

Przywrócenie niedziel handlowych miało być częścią działań w ramach tarczy antykryzysowej, mającej uchronić polskie przedsiębiorstwa przed ekonomicznymi skutkami walki z epidemią COVID-19.

Rząd zapowiedział między innymi, że będzie dorzucał się do wynagrodzeń pracowników, jeśli pracodawca odnotuje spadek przychodów o 25% w ciągu 30 dni.

Przeczytaj także

Bezpośrednio po ogłoszeniu założeń programu wydawało się, że prośby Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji oraz Polskiej Izby Handlowej zostały wysłuchane i zakaz został czasowo uchylony.

Przeczytaj także

Rząd szybko jednak wycofał się z tych deklaracji: zakaz handlu w niedzielę zostanie lekko złagodzony, żeby ułatwić funkcjonowanie sklepów w trudnych czasach.

Zakaz handlu w niedzielę zostaje. Został tylko lekko złagodzony

Czasowe odwołanie niedziel bez handlu miało pomóc sklepom w zminimalizowaniu spadków obrotów i zapobiec ewentualnym bankructwom i zwalnianiu pracowników.

Jak oznajmiła Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, rząd nie podjął jednak takiej decyzji.

Na mocy oświadczenia Państwowej Inspekcji Pracy, Komendanta Głównego Policji i Prokuratora Generalnego umożliwiliśmy towarowanie sklepów w niedziele. Wszystko po to, by te opróżniające się gwałtownie sklepy były od poniedziałku gotowe dla klientów. Działa to od poprzedniej niedzieli na podstawie oświadczenia.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zniesienie zakazu jest opcją, która może zostać rozważona jeśli sytuacja polskiego handlu się pogorszy.

Zobacz także: Jarosław Gowin: rząd liczy się z tym, że epidemia potrwa do wiosny 2021 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.