Pogoda
26.10.2017 13:01

Zakaz handlu w niedziele obejmie też aplikacje?

Jak zakazywać, to z przytupem – w nowej wersji ustawy zakazującej handlu w niedzielę przewidziano co prawda wyjątek dla sklepów internetowych, ale wyszło jak zawsze.

Zakaz handlu w niedziele obejmie też aplikacje?
foto: felixtsao, CC BY 2.0

Prace nad prawem ograniczającym handel w niedzielę trwają pełną parą w odpowiedniej komisji sejmowej. W porównaniu do pierwotnych zapisów, które zakazywały solidarnie wszystkiego (czego nie omieszkaliśmy wskazać), pojawiły się zapisy wydające się być głosem rozsądku.

W spisie wyjątków od reguły podano bowiem, że zakaz prowadzenia handlu w niedzielę nie obowiązuje „w sklepach internetowych i na platformach internetowych, jeżeli sprzedaż ma charakter zautomatyzowany”.

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda jak należy – ale po bliższym spojrzeniu wydaje się, że posłowie mogli przegapić dość ważny trend, jakim jest odwrót od klasycznych sklepów online w stronę dedykowanych aplikacji.

Można co prawda argumentować, że stanowią one tylko jeden z różnych środków dostępu do elektronicznie sklepu, obok powszechnie kojarzonych (także przez posłów) witryn internetowych, pozostaje to jednak interpretacją proponowanego prawa.

A kara za jego złamanie to nawet 100 000 zł. Może się więc okazać, że ze zwykłej ostrożności dostawcy aplikacji pozwalających na konsumowanie i kupowanie treści (na przykład aplikacji na smartfona lub e-booków) w obawie przed grzywną będą wygaszać możliwość kupowania w niedzielę.

Uściślenia przepisów chce Izba Gospodarki Elektronicznej, proponując brzmienie przepisu wprost nawiązujące do stosowanej w prawie definicji handlu na odległość. Pozwoliłoby to na bezproblemowe funkcjonowanie zarówno tradycyjnych sklepów internetowych, jak i portali aukcyjnych i ogłoszeniowych oraz aplikacji na smartfony i tablety.

Czy te uwagi zostaną uwzględnione – nie wiadomo. Prace nad ustawą trwają i są dość burzliwe – co prawda zarzucono już (chyba) pomysł na wprowadzenie zakazu obejmującego wszystkie niedziele, ale zanim zostanie zaprezentowany ostateczny projekt prawa, wszystko może się zdarzyć.

Co sądzicie o zakazie handlu w niedzielę?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet