Pogoda
11.07.2019 11:08

Założyciel Apple radzi, żeby skasować konto na Facebooku

Steve Wozniak uważa, że większość użytkowników Facebooka powinna znaleźć sobie inny sposób na kontakty ze znajomymi. Zagrożenie związane z utratą prywatności jest po prostu za duże.

Facebook
foto: materiały prasowe

Facebook przeżył już kilka dużych kryzysów dotyczących wycieku danych użytkowników. Okazało się, że nie ma takiego skandalu, który odrzuciłby użytkowników od korzystania z serwisu.

W ramach polityki otwartości Facebook zdradził, jakie dane na temat swoich użytkowników gromadzi. Jak się okazało, to niemal 100 obszarów, wśród których mogą potem wybierać reklamodawcy.

98 intymnych faktów o Tobie, na których zarabia Facebook
98 intymnych faktów o Tobie, na których zarabia Facebook
Przeczytaj także 98 intymnych faktów o Tobie, na których zarabia Facebook

Dostęp do Facebooka jest darmowy, korporacja zarabia na pokazywaniu reklam dokładnie takim osobom, do jakich chcą trafić zleceniodawcy ogłoszenia. Taka możliwość wymaga prowadzenia dość rozległej kartoteki na temat każdego użytkownika.

Gdy do głosu dochodzi jeszcze analiza danych za pomocą sztucznej inteligencji, okazuje się, że Facebook często wie o nas więcej, niż my sami. Serwis pochwalił się na przykład, że jeszcze przed zainteresowanymi osobami wie, że zaczynają się w sobie zakochiwać. Wystarczy do tego analiza wysyłanych wiadomości.

Facebook wie przed Tobą, że się zakochujesz
Facebook wie przed Tobą, że się zakochujesz
Przeczytaj także Facebook wie przed Tobą, że się zakochujesz

Takie możliwości są przerażające dla Steve’a Wozniaka, współzałożyciela Apple. Jego zdaniem powinniśmy skasować konta na Facebooku i cieszyć się odzyskaną prywatnością.

Steve Wozniak radzi, żeby wykasować konto na Facebooku

Założyciel Apple podzielił się swoim zdaniem w trakcie wywiadu.

Wozniak tłumaczy, że dla wielu osób korzyści z bycia na Facebooku są mniejsze, niż straty z powodu nieustannego śledzenie aktywności przez serwis.

Założyciel Apple stwierdził wręcz, że wielu osób mylnie interpretuje swoje akcje na Facebooku. Jeśli zostawiają „lajka” pod jakimś postem, to w swoim mniemaniu dają go autorowi wpisu. Tak naprawdę zaś dają poznać swoje preferencje serwisowi, który następnie może wykorzystać to sprzedając dostęp do danego użytkownika reklamodawcom.

"

Jest wiele różnych rodzajów ludzi. Dla niektórych korzyści z bycia na Facebooku usprawiedliwiają utratę prywatności. Dla wielu innych, takich jak ja, dla większości, mam radę – powinniście znaleźć sposób, żeby uwolnić się od Facebooka. "

Jak usunąć konto na Facebooku
Jak usunąć konto na Facebooku
Przeczytaj także Facebook: Jak skasować, usunąć konto na zawsze?

Steve Wozniak zasugerował konieczność wprowadzenia płatnej wersji serwisu. W zamian za pieniądze Facebook miałby nie udostępniać nikomu zebranych na temat użytkownika danych.

Zobacz także: Facebook powie Wam, że macie cichego wielbiciela lub wielbicielkę 

Skasujecie konto?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook