Założyciel Apple radzi, żeby skasować konto na Facebooku

Michał Tomaszkiewicz
11.07.2019 11:08
Facebook|undefined Fot. materiały prasowe

Steve Wozniak uważa, że większość użytkowników Facebooka powinna znaleźć sobie inny sposób na kontakty ze znajomymi. Zagrożenie związane z utratą prywatności jest po prostu za duże.

Facebook przeżył już kilka dużych kryzysów dotyczących wycieku danych użytkowników. Okazało się, że nie ma takiego skandalu, który odrzuciłby użytkowników od korzystania z serwisu.

W ramach polityki otwartości Facebook zdradził, jakie dane na temat swoich użytkowników gromadzi. Jak się okazało, to niemal 100 obszarów, wśród których mogą potem wybierać reklamodawcy.

Przeczytaj także

Dostęp do Facebooka jest darmowy, korporacja zarabia na pokazywaniu reklam dokładnie takim osobom, do jakich chcą trafić zleceniodawcy ogłoszenia. Taka możliwość wymaga prowadzenia dość rozległej kartoteki na temat każdego użytkownika.

Gdy do głosu dochodzi jeszcze analiza danych za pomocą sztucznej inteligencji, okazuje się, że Facebook często wie o nas więcej, niż my sami. Serwis pochwalił się na przykład, że jeszcze przed zainteresowanymi osobami wie, że zaczynają się w sobie zakochiwać. Wystarczy do tego analiza wysyłanych wiadomości.

Przeczytaj także

Takie możliwości są przerażające dla Steve’a Wozniaka, współzałożyciela Apple. Jego zdaniem powinniśmy skasować konta na Facebooku i cieszyć się odzyskaną prywatnością.

Steve Wozniak radzi, żeby wykasować konto na Facebooku

Założyciel Apple podzielił się swoim zdaniem w trakcie wywiadu.

Wozniak tłumaczy, że dla wielu osób korzyści z bycia na Facebooku są mniejsze, niż straty z powodu nieustannego śledzenie aktywności przez serwis.

Założyciel Apple stwierdził wręcz, że wielu osób mylnie interpretuje swoje akcje na Facebooku. Jeśli zostawiają „lajka” pod jakimś postem, to w swoim mniemaniu dają go autorowi wpisu. Tak naprawdę zaś dają poznać swoje preferencje serwisowi, który następnie może wykorzystać to sprzedając dostęp do danego użytkownika reklamodawcom.

Jest wiele różnych rodzajów ludzi. Dla niektórych korzyści z bycia na Facebooku usprawiedliwiają utratę prywatności. Dla wielu innych, takich jak ja, dla większości, mam radę – powinniście znaleźć sposób, żeby uwolnić się od Facebooka.

Przeczytaj także

Steve Wozniak zasugerował konieczność wprowadzenia płatnej wersji serwisu. W zamian za pieniądze Facebook miałby nie udostępniać nikomu zebranych na temat użytkownika danych.

Zobacz także: Facebook powie Wam, że macie cichego wielbiciela lub wielbicielkę 

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.