Pogoda
04.05.2016 12:24

Zamachy terrorystyczne można przewidzieć dzięki YouTube'owi

Monitorowanie oglądalności umieszczonego w serwisie YouTube nagrania pomagało przewidzieć działania terrorystów. Z tej metody korzystało prawdopodobnie CIA.

Zamachy terrorystyczne można przewidzieć dzięki YouTube'owi
foto: kadr z wideo

Motywowanie się odpowiednio dobraną muzyką to znany i ceniony sposób na zdobycie energii do działania. Jak się okazało, stosowany był także przez terrorystów z Państwa Islamskiego, którzy przed przeprowadzaniem zamachów pompowali morale oglądając film „Black Flags of Islam and Imam Mahdi”.

Materiał został już usunięty przez serwis YouTube, wciąż jeszcze można znaleźć inne wersje nagrania, które zapewne także są obserwowane. Obejrzenie poniższego wideo (przygotowanego w języku angielskim) byłoby w takim przypadku skrajną nieodpowiedzialnością, mogącą wypaczyć obraz ogólnoświatowego bezpieczeństwa.

Jak wynika z podanych przykładów, wzrost liczby odtworzeń filmu wyprzedzał o kilka – kilkanaście dni przeprowadzenie zamachu. Predata – przedsiębiorstwo analityczne założone przez byłego wysoko postawionego pracownika CIA – podała przykłady takich korelacji.

Monitoring filmu odnotował zdecydowanie większą niż zazwyczaj liczbę jego odtworzeń 18 grudnia 2015 roku – 8 dni później zamachowiec w samobójczym ataku zaatakował meczet w Bangladeszu. Wzrost odsłon 3 stycznia 2016 roku wyprzedził o tydzień atak na port w Libii. Opublikowany przez Predatę wykres pokazuje także inne przykłady.

Nie tylko wzmożona aktywność w oglądaniu filmów pozwala przewidzieć działania terrorystów. Jak się okazało, dobrym znacznikiem jest także liczna edycji wybranych haseł w Wikipedii – przygotowując się do akcji, terroryści starają się często przekazać swój punkt widzenia na wybrane zagadnienia, usprawiedliwiając w ten sposób przeprowadzanie zamachów.

foto: Predata

Ponieważ moderatorzy starają się utrzymać neutralność haseł, zmiany takie są odrzucane, a to z kolei powoduje ich ponowne wprowadzanie. Sprawdzanie, jakie artykuły i w której wersji językowej przechodzą takie okresy pozwala przewidzieć orientacyjną lokalizację szykowanych zamachów.

Przed atakiem w klubie Bataclan w listopadzie 2015 roku odnotowano duże natężenie prób zmian zawartości francuskojęzycznej wersji zamieszczonego w Wikipedii artykułu o Państwie Islamskim. W połączeniu z innymi analizowanymi „sygnałami” – wspomnianą aktywnością w serwisie YouTube oraz między innymi komentarzami w systemie Disqus – pozwoliło to oszacować prawdopodobieństwo przeprowadzenia ataku na 60%.

Twórcy systemu przyznają, że z ich usług korzystają amerykańskie agencje rządowe – nazwy nie mogą jednak zostać podane. Oficjalnie wiadomo, że w maju 2016 roku testować narzędzie będzie Pentagon i Departament Stanu.

Przed czym mogą ostrzegać statystyki polskich filmów na YouTubie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet