Zapatrzyła się w telefon i weszła na przejście wprost pod samochód. Policja publikuje dla przestrogi film z potrącenia [WIDEO]

Michał Tomaszkiewicz
23.05.2019 10:10
nastolatka z telefonem potrącona na przejściu|undefined Fot. kadr z wideo

Dzięki smartfonom mamy w ręku cały świat. Dla młodych ludzi często jest on ważniejszy od tego, co dzieje się wokół nich. W jednej z podwrocławskich miejscowości zapatrzona w telefon nastolatka weszła na ulicę wprost pod koła samochodu. Policja publikuje nagranie wypadku jako przestrogę.

W ciągu kilkunastu lat smartfony zmieniły społeczeństwo. W pojazdach komunikacji miejskiej trudno znaleźć osoby, które nie umilają sobie podróży wpatrując się w ekran, niemal równie dużo osób korzysta intensywnie z telefonu idąc chodnikiem.

Rozmowy ze znajomymi, oglądanie filmów czy po prostu granie potrafi zaabsorbować tak mocno, że właściciele smartfonów przestają zwracać uwagę na otoczenie. Problem ten stał się tak widoczny, że nawet już w polskich miastach powstają specjalne przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną umieszczoną na chodniku, pod nogami pieszych.

Przeczytaj także

Twórcy takich rozwiązań liczą, że korzystający ze smartfonów chociaż kątem oka zauważą, czy można bezpiecznie wejść na przejście. Wtargnięcie na ulicę może bowiem skończyć się tragicznie, co pokazuje udostępniony przez polską policję jako przestroga film.

Policja pokazała film z potrącenia wpatrzonej w telefon nastolatki, która weszła wprost pod koła samochodu

Film został nagrany przez kamerę umieszczoną w samochodzie, który potrącił młodą kobietę.

Do tego zdarzenia drogowego doszło w podwrocławskim Smolcu. Kierujący samochodem osobowym poruszał się w kierunku ul. Spółdzielców. W pewnej chwili idąca chodnikiem piesza weszła nagle na przejście tuż przed nadjeżdżający pojazd. Na filmie widać, że kierujący próbuje jeszcze w ostatniej chwili ominąć kobietę. Niestety 17-latka została potrącona i ze złamaną ręką przewieziono ją do szpitala. Na filmie widać również, że młoda kobieta wpatrzona jest mocno w ekran telefonu, nawet podczas wchodzenia na jezdnię.

Funkcjonariusze zdecydowali się na upublicznienie nagrania mając nadzieję, że zwiększy to bezpieczeństwo na drogach i chodnikach.

Materiał wideo ze zdarzenia publikujemy również ku przestrodze dla wszystkich kierujących. Apel o treści „PATRZ I SŁUCHAJ” można bowiem skierować zarówno do pieszych, jak i do kierujących pojazdami. Rejon przejść dla pieszych to miejsca, w których kierujący zawsze powinni zachować szczególną czujność. Każdy kierowca powinien w obrębie przejścia dla pieszych zachować szczególną ostrożność, tak samo jak osoby korzystające z pasów. Pieszy nie powinien nagle wtargnąć przed pojazd bez upewnienia się, że może bezpiecznie wejść na jezdnię.

Zobacz także: Snapchat pozwany za spowodowanie wypadku 

Policja analizuje nagranie, zastanawiając się kto powinien został winnym zdarzenia – czy nastolatka, która wtargnęła na ulicę bez upewnienia się, że może to bezpiecznie zrobić, czy też kierowca, który powinien w okolicy zebry zachowywać szczególną ostrożność.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.