Zapomnijcie o koronawirusie. Inna choroba zbiera w Polsce śmiertelnie żniwo: 4 zgony i już 200 000 chorych w 15 dni

20.02.2020 15:22
szczepienie na grypę|undefined Fot. Bartosz Krupa/East News

Koronawirus SARS-Cov-2, powodujący chorobę COVID-19, wywołuje na całym świecie panikę z powodu możliwości wybuchu pandemii. W Polsce powinniśmy bać się czegoś innego: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zdradził, że w dniach 1-15 lutego 2020 w wyniku infekcji grypą zmarły 4 osoby.

SARS-Cov-2 traktowany jest przez władze bardzo poważnie. Nowy koronawirus został odkryty w Chinach i to w Państwie Środka zastosowano drastyczne metody zminimalizowania ryzyka wybuchu epidemii, która mogłaby stać się pandemią.

Miasta, w której zdiagnozowano występowanie SARS-Cov-2 zostały poddane kwarantannie, na porządku dziennym jest sprawdzanie temperatury obywateli w punktach kontrolnych (jej podwyższenie jest jednym z objawów COVID-19), a w jednej z prowincji zarządzono nawet, że osoby celowo zarażające innych koronawirusem będą skazywane na śmierć.

Przeczytaj także

Obawy przed groźną chorobą dotarły także do Polski. Polacy zastanawiali się nawet, czy zakupy na AliExpress są wciąż bezpieczne.

Przeczytaj także

Przyglądając się potencjalnemu niebezpieczeństwu zapomnieliśmy jednako groźbie jak najbardziej realnej: grypie. Tak lekceważona zazwyczaj choroba w ciągu pierwszych dwóch tygodni lutego 2020 roku doprowadziła do śmierci 4 Polaków.

200 000 chorych na grypę w ciągu 2 tygodni. Choroba zabiła w tym czasie 4 Polaków

Niepokojące statystyki opublikował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

W okresie od 1 do 15 lutego 2020 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 200.194 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 65,2 na 100 tys. ludności. Odnotowano 4 zgony z powodu grypy.

Grypa jest bardzo często lekceważona przez chorych. W aptekach roi się od specyfików, które pomagają w zwalczaniu objawów choroby, w znikomy sposób przyczyniając się do jej leczenia.

Objawy grypy to przede wszystkim wysoka gorączka (powyżej 39 stopni Celsjusza), bóle głowy, mięśni i stawów, ogólne poczucie rozbicia organizmu, duszności i kaszel oraz ból gardła. Cierpiąc na którąś z tych przypadłości należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Specjaliści apelują, żeby nie wierzyć w obietnice wyleczenia grypy samodzielnie, za pomocą środków dostępnych bez recepty (jak wspomniane specyfiki usuwające objawy, a nie przyczynę), antybiotyków (grypa jest wywoływana przez wirusa, a więc nie będą mieć na niego żadnego wpływu) czy porad samozwańczych uzdrowicieli, zalecających na przykład zażywanie witaminy C.

Przeczytaj także

Najskuteczniejszym środkiem przeciwko grypie jest szczepienie. Ministerstwo Zdrowia zaleca, żeby robić to każdego roku.

Powinieneś powtarzać szczepienie co sezon epidemiczny, ponieważ wirusy grypy podlegają bardzo częstym zmianom genetycznym. Zmienność wirusa grypy powoduje, że skład szczepionki na każdy kolejny sezon epidemiczny musi być sprawdzany i uaktualniany. Pamiętaj też, że poziom przeciwciał, które powstają w wyniku szczepienia, spada wraz z upływem czasu. Może więc nie być wystarczająco wysoki, aby zabezpieczyć cię przed zachorowaniem w kolejnym sezonie epidemicznym.

Resort zdrowia z Malezji musiał za to tłumaczyć obywatelom, że koronawirus wcale nie zamieni ich w zombie.

Zobacz także: „Koronawirus zamienia ludzi w zombie”. Interweniowało Ministerstwo Zdrowia 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.