Pogoda
20.07.2020 14:16

Zarażą ochotników koronawirusem, a potem sprawdzą na nich skuteczność szczepionek

Prowadzący badania nad szczepionką na koronawirusa wykorzystają ochotników. Zarażą ich patogenem i sprawdzą skuteczność antidotum.

Szczepionka
foto: shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Na świecie od miesięcy trwa pandemia koronawirusa. Nic nie wskazuje na to, że wirus zniknie z naszego życia sam. Najprawdopodobniej jedyną opcją powrotu do normalności jest wynalezienie lekarstwa lub szczepionki przeciwko COVID-19. Nad preparatami mającymi wspomóc walkę z chorobą pracuje szereg naukowców. W tym osoby, które skierowały otwarty list do szefa Narodowego Instytutu Zdrowia w USA.

Zarażą koronawirusem i sprawdzą skuteczność szczepionek

Ekipa stu wybitnych naukowców, w tym 15 Noblistów zaproponowała, aby włączyć ludzi w testy szczepionek na koronawirusa. Zdrowi, młodzi ochotnicy mieliby zgłaszać chęć udziału w eksperymencie i tym samym przyspieszyć rozwój badań nad antidotum przeciwko COVID-19. Aby pomóc naukowcom chętnych zakażono by wirusem, a następnie poddano obserwacji. Wówczas można by było sprawdzić czy szczepionka działa oraz dokonać ewentualnych poprawek.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Przeczytaj także Kina zamknięte aż do połowy 2021 roku? Nowe prognozy brzmią niepokojąco

Propozycja organizacji 1 Day Sooner budzi kontrowersje, jednak jej członkowie wzywają rząd USA do jej autoryzacji i zapewniają, że korzyści płynące z pomysłu zdecydowanie przewyższają ewentualne ryzyko. Jak czytamy na cnbc.com:

"

Próby wykonywane na ludziach mogą dostarczyć informacje znacznie szybciej niż te bez ich udziału, które potrwają o wiele miesięcy dłużej. "

Naukowcy podkreślają, ze zarażenie patogenem w kontrolowanych warunkach jest bezpieczniejsze niż zakażenie koronawirusem w trakcie normalnego funkcjonowania. Zauważają również, że przed przystąpieniem do eksperymentu, ochotnicy zostaną odpowiednio zbadani, a do próby wybrani zostaną wyłącznie młodzi i zupełnie zdrowi kandydaci, aby możliwie obniżyć ryzyko powikłań.

Chłopiec, który twierdzi, że przewidział pandemie koronawirusa ogłosił nowe proroctwo
Chłopiec, który twierdzi, że przewidział pandemie koronawirusa ogłosił nowe proroctwo
Przeczytaj także Chłopiec, który twierdzi że przewidział pandemię koronawirusa, ogłosił nowe proroctwo
Tagi: koronawirus