Pogoda
30.11.2015 15:53

Zarooq Sand Racer – nowe auto off-roadowe

Zarooq Motors, firma powstała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stworzyła bezkompromisowy samochód terenowy. Nazywa się Sand Racer i został opracowany z myślą o pokonywaniu bezdrożnych dróg – jak sam szyld wskazuje, nie straszne mu są żadne sypkie piaski…

Zarooq Sand Racer – nowe auto off-roadowe
foto: materiały prasowe

Już na pierwszy rzut oka to auto wygląda tak, jakby dopiero co wróciło z jednej z najniebezpieczniejszych i najbardziej wymagających tras świata – rajdu Dakar. Mimo swojego iście rasowego wyglądu, który jednoznacznie wskazuje na sportowy rodowód, pojazd ten dopuszczony jest do ruchu ulicznego.

Sand Racer powstał z myślą o ludziach, którzy lubują się w jeździe off-roadowej, zarówno rekreacyjnej jak i wyścigowej. Po raz pierwszy zostanie on publicznie pokazany dziennikarzom w styczniu 2016 roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wkrótce po tym trafi do seryjnej produkcji.

Dyrektor operacyjny marki, Bruno Laffite, opowiedział o motywacjach stojących za stworzeniem auta dopuszczonego do ruchu:

"

Zależało nam na tym, żeby auto spełniło odpowiednie atesty i zostało dopuszczone do ruchu ze względów praktycznych, pomimo że to wyścigowy samochód. Wsparcie i wiedza ludzi, którzy od podszewki znają sporty motorowe, z takich jak z firmy Campos Racing, ma dla nas i naszego samochodu wielką wartość. "

Dopiero co Arabowie zakończyli prace nad podwoziem. Ostatnim szlifom poddawane są silnik i okablowanie i nadwozie. Ostatnie podzespoły mają trafić do auta w grudniu 2015 roku.

Do wykończenia niektórych elementów zarówno kokpitu jak i nadwozia wykorzystano włókno węglowe. Mimo spartańskiego wyglądu, auto wyposażono w system multimedialny, komfortowe fotele, koło zapasowe, światła LED, jak również typowo funkcjonalne elementy takie jak uchwyty na kubki i wnęki na przedmioty. To naprawdę auto, którym można pojechać do domu po kilkugodzinnej podróży na pustyni.

Sand Racer mierzy 4,2 m długości, 2,08 m szerokości, a jego waga oscyluje wokół zaledwie jednej tony! Jego silnik ma generować moc 400 lub 500 KM. Z myślą o bezdrożach opracowano zawieszenie, pojemny zbiornik paliwa, wydajną skrzynię biegów jak również felgi, opony, wentylowane hamulce w rozmiarze 240 mm i układ wydechowy.

Moment obrotowy trafia na obie osie, w stosunku 40% na przód i 60% na tył, przy współpracy z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów – w trybie ręcznym przełożenia można zmieniać za pomocą łopatek za kierownicą. Jego prędkość maksymalna obecnie wynosi 200 km/h, ale ten parametr może się jeszcze zmienić w wersji produkcyjnej.

Firma Zarooq jest w trakcie budowania specjalnego, piaskowego toru off-roadowego w Dubaju, który tworzą z myślą o profesjonalnych wyścigach oraz o szkoleniu przyszłych właścicieli Sand Racera..

Tagi: News Zarooq