Młodzież może czuć się nieco bezpieczniej. Zatrzymano twórcę wyzwania, namawiającej nastolatków do popełniania samobójstw

15.05.2020 15:10
Młodzież może czuć się nieco bezpieczniej. Zatrzymano twórcę wyzwania, namawiającej nastolatków do popełniania samobójstw Fot. . Sputnik/EAST NEWS

Zatrzymano właśnie młodego mężczyznę z Ukrainy, który miał stać za niezwykle niebezpiecznym wyzwaniem, które nakłaniało nastolatków do popełniania samobójstw.

Poznańska policja schwytała 24-letniego mieszkańca Ukrainy, który pod pseudonimem „Kurator” grasował w sieci, w portalach społecznościowych namawiając niczego nie spodziewające się dzieci i młodzież do podejmowania nietypowych wyzwań, które prowadziły później do samookaleczeń, a nawet samobójstw.

Niebezpieczna "gra"

„Gra” stworzona przez mężczyznę przypominała niesławnego „Niebieskiego Wieloryba” i polegała na wykonywaniu coraz bardziej niebezpiecznych czynności. 

Przeczytaj także

Zagraniczne śledztwo

Śledztwo w sprawie mężczyzny trwało od przełomu marca i kwietnia, gdy przedstawiciele polskiej policji otrzymali informacje od swoich kolegów z Sankt Petersburga. Tamtejsi policjantami poinformowali Polaków, że wszystkie tropy na temat mężczyzny, który mógłby podszywać się pod „Kuratora”, prowadzą do Polski.

Mężczyzna działał przede wszystkim na portalu społecznościowym VK, gdzie założył zamkniętą grupę pod nazwą „Beginnings 57”. Na jej forum namawiał nieletnich do wykonywania coraz bardziej niebezpiecznych czynności. Zaczynało się od pokazania rysunku i zrobienia zdjęcia w otwartym oknie wieżowca, a kończyło na samookaleczeniach i podżeganiu do samobójstwa.

Z każdym kolejnym etapem zadania stawały się coraz bardziej niebezpieczne. Na przykład mężczyzna nakazywał dzieciom oglądać drastyczne, psychodeliczne filmy, czy też przesłać zdjęcia, jak uczestnicy siedzą na parapecie w oknie wieżowca – przekazali przedstawiciele policji.

Przeczytaj także

Sukces polskiej policji

Teraz udało się złapać mężczyznę. Tymczasowo siedzi w poznańskim areszcie, ale policjanci już wystawili wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, mają postawić mu zarzuty nakłaniania nieletnich do samookaleczenia i popełniania samobójstwa.

Podczas schwytania mężczyzny, udało się także odnaleźć dwie uczestniczki „zabawy”. To 14 i 15-letnie dziewczyny z okolic Poznania i z woj. dolnośląskiego. Jedna z nich miała na ciele ślady wielokrotnych okaleczeń. Znajduje się obecnie pod odpowiednią opieką medyczną.

Czytaj także: "Seryjny kłamca" zdemaskowany! Zmyślił szkolenie w FBI, rozmowę z Charlesem Mansonem, a nawet śmierć żony.

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.