Pogoda
03.03.2016 17:43

Zbigniew Ziobro prokuratorem generalnym

Rozwiązania przyjęte w nowej ustawie o prokuraturze wzmacniają odpolitycznienie prokuratury w stosunku do stanu, jaki był dotychczas - powiedział minister sprawiedliwości, a także nowy prokurator generalny, Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro prokuratorem generalnym
Foto: PAP

Minister sprawiedliwości ocenił, że "najgorsze są tak zwane naciski niejawne i to co się dzieje za kulisami i zamkniętymi drzwiami, gdy opada kurtyna i nikt nie wie, co się dzieje".

- Dobre są natomiast sytuacje, gdy mamy do czynienia z transparentną decyzją, jawną, jasną, za którą przełożony w stosunku do podwładnych bierze odpowiedzialność. I ta ustawa daje taką ścieżkę - powiedział na konferencji Zbigniew Ziobro.

- To nie znaczy, że tworzymy instytucję doskonałą. (...) Każdy może popełniać błędy i my nie jesteśmy wolni od błędów, ale będziemy koncentrować się na tym, aby tych błędów było możliwie jak najmniej - zaznaczył Ziobro, mówiąc o nowym modelu prokuratury.

Ziobro ocenił, że "władza musi być realna, jeśli ma dawać możliwości oddziaływania na rzeczywistość". Jego zdaniem, "ta władza poprzez zmiany przepisów o prokuraturze będzie władzą działającą pod ścisłą kontrolą polskiego parlamentu i przedstawicieli narodu, którzy zostali wybrani w demokratycznych wyborach". Zdaniem Ziobry, kontrola ta "może skończyć się wnioskiem o wotum nieufności i odwołanie prokuratora generalnego".

"Zmiany mają przywrócić zaufanie"

- Zmiany w prokuraturze mają przywrócić Polakom wiarę i zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Dać poczucie, że państwo należycie wywiązuje się z obowiązku dbania o bezpieczeństwo swoich obywateli - powiedziała premier na wspólnej konferencji.

- Równość wobec prawa, sprawiedliwość i poczucie, że prawo jest tak samo surowe dla przestępców bez względu na ich status społeczny i materialny, że ci, którzy są uczciwi wobec państwa, nie łamią zasad prawa, mogą czuć się bezpieczni i mogą też mieć przeświadczenie, że wymiar sprawiedliwości będzie stał po ich stronie - mówiła Szydło.

Jak zapewniła, "ci, którzy łamią prawo, są nieuczciwi będą przez wymiar sprawiedliwości nie tylko skutecznie ścigani, ale również osądzeni w takim wymiarze, na jaki zasługują". Premier zapowiedziała też, że podczas spotkań z obywatelami jednym z najczęściej poruszanych tematów są kwestie dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Podkreśliła, że zmiany w prokuraturze to realizacja zobowiązań PiS z kampanii wyborczej, by wymiar sprawiedliwości dawał poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Oceniła, że zmiany te są "istotne dla sprawnego skutecznego funkcjonowania państwa prawa".

Zmiany w prokuraturze

Prokuratura została uniezależniona od resortu sprawiedliwości 6 lat temu. Oddzielenie tych funkcji było realizacją programu PO. Rozdział od początku krytykowało PiS, wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną. Przywrócenie połączenia tych funkcji PiS zapowiadało w kampanii wyborczej.

Zgodnie z uchwalonymi w końcu stycznia ustawami 4 marca dojdzie między innymi do połączenia stanowisk ministra sprawiedliwości i szefa prokuratury. Równocześnie kadencję zakończy dotychczasowy szef prokuratury Andrzej Seremet. Za miesiąc - od 4 kwietnia - zlikwidowana ma zostać natomiast odrębna prokuratura wojskowa.