Zbrodniarz wojenny ukrywał się przez lata. W końcu został aresztowany

17.05.2020 14:34
Zbrodniarz wojenny ukrywał się przez lata. W końcu został aresztowany Fot. Panther Media/East News

Według najnowszych informacji francuskim służbom udało się zatrzymać poszukiwanego od ponad 25 lat zbrodniarza wojennego Feliciena Kabugę, odpowiedzialnego za ludobójstwo w Rwandzie.

26-lat przeczekał w ukryciu, licząc na to, że nie dosięgnie go sprawiedliwość. Przeliczył się. 16 maja 2020 roku poinformowano o aresztowaniu Feliciena Kabugi - zbrodniarza wojennego, który doprowadził do rzezi około 800 tysięcy przedstawicieli Tutsi z ręki ekstremistów z grupy etnicznej Hutu.

Felicien Kabuga aresztowany. Służby zatrzymały rwandyjskiego zbrodniarza wojennego

Jak podaje serwis BBC News, o 5:30 rano w sobotę 16 maja francuskim służbom udało się zatrzymać jednego z najbardziej poszukiwanych osób związanych z masakrą w Rwandzie, do której doszło w 1994 roku.

Felicien Kabuga został aresztowany w miasteczku Asnieres-Sur-Seine znajdującym się niedaleko Paryża. Od jakiegoś czasu ukrywał się w nim pod fałszywym nazwiskiem. Żył w mieszkaniu wraz ze swoimi dziećmi. Od lat był poszukiwany na całym świecie. Władze USA oferowały za znalezienie Kabugi 5 milionów dolarów. Do tej pory podejrzewano, że ukrywa się w Kenii.

Przeczytaj także

84-latek jest oskarżony między innymi o finansowanie milicji, których przedstawiciele w ciągu 100 dni zamordowali około 800 tysięcy mieszkańców Rwandy. Kabuga ukrywał się od ponad 25 lat w różnych krajach Europy i Afryki. Przebywał między innymi na terenie Niemiec, Belgii, Demokratycznej Republice Konga, Kenii i Szwajcarii. Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy skazał Kabugę za ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Przeczytaj także

Felicien Kabuga - kim jest zbrodniarz wojenny z Rwandy?

Kabuga urodził się w roku 1935 i był biznesmenem pochodzącym z grupy Hutu. Stał się jednym z głównych sponsorów ekstremistycznych bojówek, które od 6 kwietnia do lipca 1994 zamordowały od 800 000 do 1 071 000 przedstawicieli Tutsi. Był też współzałożycielem okrytej złą sławą stacji Radio Télévision Libre des Mille Collines (RTLM), która nawoływała publicznie do linczu osób pochodzących z grupy etnicznej Tutsi.

Przeczytaj także

Po ponad 25 latach od krwawych wydarzeń w Rwandzie Kabuga trafi w końcu przed Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

Przeczytaj także

Zobacz też: Miał spędzić w więzieniu 37 lat, zabił go koronawirus. Nie żyje groźny przestępca

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.