Zdumiewające znalezisko na dnie Bałtyku. Odnaleziono sześć egzemplarzy Enigmy

27.01.2021 11:01
Enigma Fot. Submaris/Real Press/EuroPics/East News

Niesamowite odkrycie na dnie Bałtyku. Odnaleziono sześć maszyn Enigma.

Niedawno pisaliśmy o nurkach z grupy Baltictech, którzy poinformowali, że natrafili na wrak "Karlsruhe". Sprawa stała się sensacją i została uznana za przełom w poszukiwaniach zaginionej "Bursztynowej Komnaty"Bałtyk skrywa wiele tajemnic.

Zdumiewające znalezisko na dnie Bałtyku

25 styczna 2021 serwis internetowy divers24.pl poinformował, że w Bałtyku odnaleziono sześć egzemplarzy Enigmy. Niemiecka przenośna elektromechaniczna maszyna szyfrująca była oparta na mechanizmie obracających się wirników, skonstruowana przez Artura Scherbiusa. Produkowano ją w wytwórni Scherbius & Ritter, zajmującą się konstrukcją i produkcją urządzeń elektrotechnicznych, między innymi silników asynchronicznych.

Enigma była używana od lat 20. XX wieku, a podczas II wojny światowej była wykorzystywana przez siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze Niemiec. Skomplikowana maszyna, miała zapewnić Niemcom zwycięstwo w czasie II wojny światowej, ale dzięki pomocy Polaków, udało się złamać jej szyfr.

Enigmy zostały odnalezione podczas prac prowadzonych pod wodą na dnie Bałtyku. Znajdowały się niedaleko wyspy Schleimünde, na północy Niemiec. Łącznie wydobyto ich sześć. Niezwykłe znalezisko zawdzięczamy zawodowemu nurkowi.

Christian Hüttner, który znalazł Enigmy i poinformował o tym Państwowe Biuro Archeologiczne skomentował sprawę następująco:

Pod wodą szukałem zgubionej śruby napędowej, kiedy natknąłem się na stos wyrzuconych maszyn. Po wstępnej ocenie można było się zorientować, że niektóre z nich zostały pozbawione wartości użytkowej, zanim ktoś postanowił wyrzucić je do wody.

Wszystkie sześć maszyn zostanie odrestaurowanych przez pracownię konserwatorską Muzeum Archeologicznego. Następnie staną się częścią ekspozycji w planowanej wystawie maszyn szyfrujących.

Nie jest to jednak pierwsze tego typu znalezisko. Na początku grudnia 2020 roku, w tej samej okolicy, został odnaleziony jeszcze jeden egzemplarz Enigmy.

Źródło: divers24.pl

Zobacz również: UFO na Polską? Niezidentyfikowany obiekt widziano w województwie śląskim [WIDEO] 

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.