Pogoda
04.03.2016 13:10

Ze skrajności w skrajność – Toyota C-HR

Tak można zdefiniować poczynania Toyoty w segmencie niewielkich crossoverów. O ile Urban Cruiser wyróżniał się bardzo stonowaną, wręcz nudną sylwetką, o tyle C-HR sprawia wrażenie auta nowoczesnego i… mocno przekombinowanego.

Ze skrajności w skrajność – Toyota C-HR
foto: materiały prasowe

Toyota wraca do segmentu crossoverów. Po mało popularnym Urban Cruisererze, Japończycy liczą na lepsze przyjęcie modelu C-HR, który na rynku ma konkurować m.in. z Nissanem Juke’m.

Z tego względu jego uroda jest bardzo dyskusyjna. Zaskakują nie tylko wielkie światła przednie (w technologii LED), bardzo wydatne nadkola i dach a’la coupe, ale przede wszystkim klamki w tylnych drzwiach. Umieszczono je bardzo wysoko, dlatego skorzystać z nich będą mogły wyłącznie osoby dorosłe. Dla dzieci sięgnięcie do klamek może być z kolei nie lada wyzwaniem.

Nowy model Toyoty powstał na najnowszej platformie japońskiego producenta, określanej jako TNGA. Według Japończyków auto wyróżnia się nisko położonym środkiem ciężkości i bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi, co zawdzięcza m. in. zastosowaniu zawieszenia wielowahaczowego przy tylnej osi.

Do napędu C-HR posłuży najnowszy układ hybrydowy – znany z aktualnej Toyoty Prius – wytwarzający łączną moc 122 KM. Ponadto w ofercie znajdzie się 1,2-litrowa jednostka benzynowa z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbosprężarką, legitymująca się 116 KM.

Klienci w przypadku drugiego motoru będą mogli wybierać spośród 6-stopniowej przekładni ręcznej lub bezstopniowej CVT. Co ważne, w ostatnim wariancie C-HR może skorzystać z napędu na cztery koła. Na niektórych rynkach crossover Toyoty będzie również dostępny z silnikiem 2-litrowym, łączonym z przekładnią CVT.

Do każdego C-HR standardowo będzie oferowany pakiet Toyota Safety Sense, obejmujący szereg aktywnych systemów bezpieczeństwa. Wśród nich znajdą się układy wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (Pre-collision System), ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (Lane Departure Alert), rozpoznawania znaków drogowych (Road Sign Assist), a także automatyczne światła drogowe (Automatic High Beam), funkcja wykrywania pieszych (Pedestrian Detection) oraz aktywny tempomat (Adaptive Cruise Control).

Przedsprzedaż nowego crossovera Toyoty ruszy latem 2016, a pierwsze egzemplarze trafią do klientów dopiero pod koniec roku.

Tagi: News Toyota Galeria