Żeby kupić papierosy, trzeba będzie ukończyć 100. rok życia

Michał Tomaszkiewicz
07.02.2019 12:24
popielniczka z niedopałkami|undefined Fot. materiały prasowe

Nowe prawo rozważane na Hawajach zakłada drastyczne zwiększenie wieku uprawniającego do legalnego kupowania papierosów – docelowo zgodnie z przepisami paczkę będą mogli sobie kupować tylko stulatkowie.

Jak łatwo się domyślić, propozycja spotkała się wśród Hawajczyków z dość mieszanym przyjęciem – niepalący pławią się w radości z praktycznego wyeliminowania dymu z ich życia, palący zaś nerwowo szukają diet cud, dzięki którym mogliby prowadzić tryb życia tak zdrowy, że dożyją do wymaganych przez szykowane prawo 100 lat.

Inicjatywa ustawodawcza wyszła od kongresmena Richarda P. Creagana, reprezentującego Hawaje od 2014 roku.

Według zaproponowanych przez niego przepisów, od 2020 roku papierosy będą mogły być sprzedawane legalnie osobom legitymującym się ukończeniem 30. roku życia, w 2021 będzie trzeba już mieć 40 lat, w 2023 60, a od 2024 roku poczynając – żeby kupić papierosy, trzeba będzie być stulatkiem.

Hawaje już teraz mają restrykcyjne przepisy dotyczące dostępności papierosów – od 2017 roku palić można dopiero po ukończeniu 21. roku życia.

Przeczytaj także

Na Hawajach papierosy mają być legalne od 100. roku życia

Richard P. Creagan to były lekarz, który za cel powziął sobie walkę o zdrowie mieszkańców Hawajów. Propozycję, która w praktyce jest zakazem sprzedaży papierosów, motywuje statystykami medycznymi.

Papierosy to najbardziej śmiercionośny produkt w historii ludzkości. To niedorzecznie niebezpieczny, wadliwy twór, zabijający w dłuższej perspektywie połowę użytkowników. Na Hawajach papierosy spowodowały więcej chorób, śmierci i przypadków niepełnosprawności, niż jakakolwiek inna przyczyna, każdego roku zabierając życie ponad 1 400 dorosłych oraz przyczyniając się do więcej niż 20 000 śmierci nastolatków.

Zanim propozycja stanie się obowiązującym prawem, musi zostać zaakceptowana przez amerykański Kongres – a biorąc pod uwagę silne wpływy koncernów tytoniowych, nie będzie to łatwym zadaniem.

Zobacz także: >> Zmarł, ponieważ e-papieros wybuchł i przerwał mu tętnice szyjną <<

Elektroniczne papierosy, tytoń do żucia oraz cygara mają być wyjęte spod restrykcyjnego prawa – można je będzie kupić bez czekania na przeżycie 100 lat.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.