Pogoda
08.11.2018 15:47

Żegnamy kolejne zasłużone czasopismo komputerowe - było z nami od 1992 roku

To już koniec „PC World” – miesięcznik po 26 latach znika z polskiego rynku. Ostatni numer oznaczony będzie numerem 1/2019.

PC World
foto: zrzut ekranu

Czasopismo przeżyło o dobre pięć lat swojego amerykańskiego protoplastę , którego wydawanie zostało wstrzymane jeszcze w 2013 roku. W dłuższym terminie nie udało się jednak wygrać z tendencjami rynkowymi – odwrotem czytelników od papierowej prasy oraz zawirowaniami w łańcuchu dystrybucji (RUCH, właściciel sieci kiosków, znajduje się na skraju bankructwa).

Decyzja była trudna – „PC World” zyskał sobie wiernych czytelników, a magazyn nie poddawał się. Jak chwali się Ludwik Krakowiak, redaktor naczelny czasopisma, w 2018 osiągnięto lepszy wynik finansowy, niż rok wcześniej.

„PC World” zajmował się przede wszystkim tematyką związaną z komputerami, internetem, urządzeniami mobilnymi oraz sprzętem RTV. Zgodnie z regułami wydawniczej sztuki, przez wiele lat czasopismo prezentowało swoim czytelnikom płytę z oprogramowaniem, w tym z pełnymi wersjami aplikacji użytkowych.

„PC World” przechodzi do internetu

Ludwik Krakowiak tłumaczy, że elektronika przestała być sprzętem dla pasjonatów, a zaczęła być po prostu kolejnym produktem, który ma działać bez konieczności rozumienia, w jaki sposób jest to możliwe.

"

Dożyliśmy czasów, gdy o technologiach - zwłaszcza w segmencie B2C - może pisać niemal każdy, więc próg specjalizacji znacznie się obniżył. Ale czy nie tego chcieliśmy i nie pracowaliśmy na to, jako pismo? Żeby spopularyzować i przybliżać technologię? Zaryzykuję tezę, że o ile liczba osób używających zdobyczy technologii rośnie, to liczba osób zainteresowanych tajnikami jej działania - nie. A wręcz przeciwnie. Tak my, jak i nasi czytelnicy, pamiętamy czasy, kiedyś nic nie było smart i do wszystkiego trzeba było dochodzić samemu. Dzisiejsi odbiorcy technologii mają potrzebne urządzenia podane na tacy, i te urządzenia mają po prostu działać, nieważne czy ich pracą steruje przepływ elektronów czy w środku siedzi gnom i pedałuje. Być może nie ma masowego popytu na specjalistyczną wiedzę. Ale takie są prawa rynku. Ja cieszę się, że miałem okazję współpracować ze wspaniałymi ludźmi, będącymi fachowcami w swoich dziedzinach. Prowadzenie papierowego „PC World”a przez, w sumie, cztery lata poczytuję sobie za zaszczyt. "

Magazyn dołączył do sporego grona tytułów koncentrujących się na nowych technologiach, które zniknęły z rynku – na początku 2017 roku przestano wydawać „Chipa”, w 2010 roku pożegnaliśmy „Enter”, a „Next” i „Click!” opuściły nas jeszcze w 2008.

Zjawisko widoczne jest nie tylko w świecie prasy komputerowej – z szokiem i niedowierzaniem przyjęto w grudniu 2017 roku informację o wydaniu ostatniego numeru „Bravo”. Z niepokojem patrzono także na decyzję „CD-Action” o zrezygnowaniu z dodawania do pisma płyt z pełnymi wersjami gier.

„PC World” nie będzie ukazywać się już w wersji papierowej, nowe artykuły będą się pokazywać na stronie internetowej. Część zespołu – w tym redaktor naczelny – wzmocni redakcję „Computerworlda”, który w dalszym ciągu będzie dostępny w wydaniu papierowym.

Gdzie czytacie informacje o technologii?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet