Ziemia się przegrzewa. Czy w 2020 czeka nas globalna katastrofa?
24.12.2019 11:55
Ziemia się przegrzewa. Czy w 2020 czeka nas globalna katastrofa? Fot. Shutterstock

Mamy kolejny rekord temperatur. 17 grudnia 2019 uznano za najgorętszy dzień w historii Australii od czasów prowadzenia pomiarów.

Wystarczy popatrzeć przez okno, gdzie zamiast zimy mamy słoneczne święta i dodatnią temperaturę. W Polsce kwitną truskawki i budzą się pszczoły, a według prognoz Sylwester 2019 będzie naprawdę ciepły. Te wszystkie pogodowe anomalie są skutkiem globalnego ocieplenia. Niestety wszystko wskazuje na to, że może będzie coraz gorzej.

Czy w 2020 czeka nas globalna katastrofa?

Brytyjski Met Office twierdzi, że 2020 rok będzie jednym z pięciu najgorętszych. Średnia globalna temperatura ponownie wzrośnie o ponad jeden stopień Celsjusza.

Przeczytaj także

Od 2015 roku rozpoczęła się katastrofalna seria najgorętszych lat w historii pomiarów. Od 5 lat średnia globalna temperatura jest wyższa o ponad jeden stopień Celsjusza od średnich temperatur sprzed okresu rewolucji przemysłowej. Taki stan rzeczy może mieć katastrofalne skutki dla ludzkości.

Jak pokazują prognozy, 2020 rok może się uplasować wśród sześciu najcieplejszych lat od 2015 roku

- powiedział Doug Smith, pracownik naukowy Met Office.

Istnieje wiele jednoznacznych dowodów na to, że globalne ocieplenie postępuje i jest powodowane kumulowaniem się w atmosferze emitowanych przez nas gazów cieplarnianych.

Prognoza Met Office przewiduje, że średnia globalna temperatura w 2020 roku będzie od 0,99 do 1,23 stopni Celsjusza wyższa od średniej z lat 1850-1900. Centralna szacunkowa wartość to 1,11 stopni Celsjusza.

Od 1850 roku najgorętszym rokiem był 2016 z odchyleniem od średniej równym 1,16 stopni Celsjusza. Naukowcy obawiają się, że średnia temperatura na świecie niebezpiecznie zbliża się do wartości 1,5 stopnia wyższej niż bezpieczna średnia. Zdaniem większości badaczy jest to próg, po którego przekroczeniu doświadczymy wielu niebezpiecznych zjawisk. Ograniczenie globalnego ocieplenia o 1,5-2 stopnia mogłoby natomiast uratować nas przed globalną zagładą.  

Zobacz również: Straszna przepowiednia Jeane Dixon. Co nas czeka w 2020 roku?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.