Pogoda
20.01.2016 16:21

Zjarani hackerzy na rekrutacji do FBI?

FBI musi pomyśleć nad poluzowaniem zasad dotyczących używania marihuany – zażartował lekko James Comey, dyrektor agencji. Szykujące się do intensyfikacji walki z cyberprzestępcami biuro nie mogło znaleźć hackerów stroniących od palenia konopi.

Zjarani hackerzy na rekrutacji do FBI?
foto: domena publiczna

Amerykański Kongres zalecił zatrudnienie przez FBI 2 tysięcy nowych agentów, z których duża liczba ma zajmować się przestępstwami popełnianymi w cyberprzestrzeni. I tu pojawił się kłopot: zasady agencji zabraniają zatrudniania osób, które w przeciągu ostatnich trzech lat palili marihuanę.

Dyrektor FBI chciał wykorzystać fundusze, żeby przyciągnąć do agencji hackerów. Jak mówi, stanowi to jednak wyzwanie:

"

Muszę zatrudnić dużą grupę specjalistów mogących przeciwstawić się cyberprzestępcom, a część z nich jest skłonna zapalić marihuanę w drodze na rozmowę o pracę. "

Problem jest dla agencji na tyle poważny, że Comey zastanawiał się publicznie nad sposobami nagięcia przepisów, tak by relaksujący się po godzinach eksperci mogli wykonywać pracę dla FBI. Przyznał też, że zmuszony jest prowadzić nieco bardziej niekonwencjonalne niż kiedyś działania, by biuro pracowało należycie.

Kwestia marihuany to nie jedyny problem, z jakim musi zmagać się FBI podczas rekrutowania specjalistów. Prywatne przedsiębiorstwa są w stanie zaoferować im zdecydowanie lepsze warunki zatrudnienia, praca dla największych firm wiąże się także z większym prestiżem.

Te ostatnie kłopoty znajome są także polskiej Policji, która nie jest w stanie przyciągnąć do siebie wystarczającej liczby specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa. 

W opublikowanym w 2015 roku raporcie NIK odnotował brak opracowania kompleksowego systemu reagowania na incydenty informatyczne. Izba zauważyła także, że Policja nie miała informacji o próbach złamania zabezpieczeń używanych systemów komputerowych, mimo że zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo instytucji państwowych zgłosił ich około 2 tysięcy.

Pozytywnie zostało za to ocenione angażowanie się Policji w działania edukacyjne, mające zwiększyć świadomość o zagrożeniach czyhających w internecie.

Jaki nawyk gotowi bylibyście poświęcić dla pracy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele