Zły duch świąt Bożego Narodzenia. Kim jest Krampus?
23.12.2019 15:31
Zły duch świąt Bożego Narodzenia. Kim jest Krampus? Fot. Shutterstock

Kim jest Krampus, rogaty stwór, który przychodzi wraz ze Świętym Mikołajem?

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z choinką, rodziną, kolacją wigilijną i przyjemną atmosferą. Święta w Polsce to także Mikołaj i prezenty. Jednak nie we wszystkich krajach tradycja jest tak miła i sympatyczna. W Boże Narodzenie pojawiają się również złe duchy.

Kim jest Krampus?

Krampus stoi w opozycji do świętego Mikołaja. Jego wygląd nawiązuje do znanych z greckiej mitologii faunów i satyrów - uważany był za pół kozę, pół demona.
Wywodzi się z austriacko-bawarskiego folkloru alpejskiego i "grasuje" najczęściej w Niemczech, Austrii, w północnych Włoszech, w Chorwacji i Słowenii.

Przeczytaj także

Anty-Mikołaj podobnie jak diabeł czy goblin ma kopyta i rogi. Często nosi drewnianą maskę i wielki kosz na niegrzeczne dzieci. Staroniemiecka tradycja mówiła, że chłopcy otrzymywali prezenty w dniu św. Mikołaja, natomiast dziewczynki musiały czekać tydzień dłużej i były obdarowywane w dniu św. Łucji. Oczywiście prezenty dostawały tylko grzeczne dzieci. Złe i niegrzeczne odwiedzał Krampus i Ruprecht (pachołek Mikołaja). Po reformacji Marcina Lutera w 1517 roku kościół wprowadził tradycję wzajemnego wręczania sobie prezentów w dniu Bożego Narodzenia.

Krampus pojawia się wraz z Mikołajem w Boże Narodzenie i porywa niedobre dzieci do kosza zawieszonego na plecach. Dorosłych też nie omija kara, a zły duch świąt Bożego Narodzenia srogo każe za każdą niegodziwość. W niektórych obszarach wiejskich tradycja obejmuje wychłostanie rózgą przez Krampusa zwłaszcza młodych kobiet, które podejrzewa się o złe prowadzenie. Obecnie Krampus odnalazł swoje miejsce w komercjalnej kulturze i cieszy się ogromną popularnością również w Japonii i USA. 

Zobacz również: Zobaczcie urocze sweterki, które 109-letni Australijczyk wydziergał dla zagrożonych pingwinów  

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.