Pogoda
27.03.2020 16:00

Zmiana czasu w nocy z 28 na 29 marca 2020. Pośpimy dłużej czy krócej?

Zmiana czasu, mimo prób przeprowadzenia zamachu przez Unię Europejską, zostanie z nami na dłużej, niż się spodziewaliśmy. Zegarki w większości urządzeń elektronicznych przestawią się automatycznie, czasomierze analogowe trzeba będzie ustawić ręcznie. I wcale nie trzeba tego robić o 2 w nocy.

zegar na ścianie
foto: Shutterstock

Zalety i wady zmiany czasu dyskutowane są praktycznie co pół roku, gdy cały kraj i większość świata przestawia wskazówki w zegarku. Z jednej strony jako argumenty podaje się możliwość wydłużenia okresu, w którym podczas dnia jest jasno, czemu przeciwstawia się badania że żonglowanie cyklem dobowym ma zły wpływ na zdrowie.

Unia Europejska postanowiła pozbyć się tradycji i zrezygnować ze zmiany czasu. Jak się jednak okazało, nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, i na dodatek niesie groźbę wprowadzenia chaosu na granicach. Według UE każdy kraj miałby wybrać, który chciałby zatrzymać na stałe, korekty wskazań czasomierzy teoretycznie można by dokonywać przy każdym przekroczeniu granicy.

zmiana czasu
zmiana czasu
Przeczytaj także Koniec zmiany czasu jest bliski. Ostatni raz w 2021 roku

Terminy zniesienia zmiany czasu odwlekły się więc w czasie, przez co w Polsce w dalszym ciągu lawirować będziemy między czasem środkowoeuropejskim a środkowoeuropejskim letnim. W którym obudzimy się w niedzielę 28 marca 2020 roku?

Zmiana czasu na letni. O godz. 2:00 zmiana na 3:00

Dla osób lubiących się dobrze wyspać nie mamy dobrej wiadomości. Czas zmieni się o godzinę do przodu, w związku z czym przepadnie nam 60 minut snu.

Zmiana czasu na letni zostanie przeprowadzona w nocy z 28 na 29 marca 2020 roku. Dzięki temu zabiegowi wschody słońca będą następować według nowych wskazówek zegarka wcześniej, a czas ze światłem słonecznym wydłuży się w praktyce o godzinę.

Przez zmianą czasu Słońce chowało się za horyzontem około 18, po przestawieniu zegarów będzie to już 19.

Zobacz także: Poprosili studentów o podanie godziny z analogowego zegara. Nie wiedzieli, co robić [WIDEO]

Którą zmianę czasu wolicie?

Tagi: Newsy