Pogoda
21.06.2017 13:03

Zmiana w przepisach dotyczących kontroli trzeźwości kierowców

Od 1 czerwca 2017 roku rutynowe badanie trzeźwości kierowców jest obowiązkowe. Za jazdę na podwójnym gazie przewidziano surowe kary.

Zmiana w przepisach dotyczących kontroli trzeźwości kierowców
foto: Piotr Jedzur/East News

Do 1 czerwca 2017 roku mogliśmy odmówić przeprowadzenia badania na stan trzeźwości. Tak też zrobił pewien mieszkaniec Opola, który mimo, że nie złamał żadnego z przepisów ruchu drogowego został zatrzymany do kontroli przez patrol Policji. W jej trakcie mundurowi chcieli sprawdzić alkomatem stan trzeźwości kierowcy. Ten odmówił badania a sprawa trafiła do sądu.

Sąd przychylił się do decyzji kierowcy i uznał próbę przeprowadzenia badania stanu trzeźwości za bezpodstawną. Możemy przypuszczać, że gdyby policjant podał jakikolwiek powód uzasadniający chęć jego przeprowadzenia odmowa kierowca nie spotkałaby się z aprobatą sądu.

Obecnie ten przepis uległ zmianie. Według art. 129ja kodeksu karnego:

"

W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu. "

Od 1 czerwca 2017 roku mamy obowiązek dmuchnąć w alkomat nawet w trakcie rutynowej kontroli. Jego wynik można zakwalifikować jako przestępstwo lub wykroczenie. O przestępstwie mówimy, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila.

Według kodeksu karnego za to przewinienie grozi:

  • kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 3 lat
  • grzywna w wysokości od 5 tysięcy złotych
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata

Pod wykroczenie podlega wynik od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi. W tej sytuacji kierujący pojazdem podlega karze:

  • aresztu od 5 do 30 dni
  • grzywny od 50 do 5 tysięcy złotych
  • utracie uprawnień na okres od 6 miesięcy do 3 lat

To nie jedyne zmiany w kodeksie drogowym jakie weszły w 2017 roku. Surowe kary przewidziano dla kierowców jeżdżących pod wpływem środków odurzających.

Czy odmówiłeś kiedykolwiek dmuchnięcia w alkomat?

Aleksandra Kopka
Tagi: przepisy ruchu drogowego NARKOTYKI alkohol kodeks karny jazda pod wpływem alkoholu jazda po spożyciu alkoholu