Pogoda
12.11.2019 14:09

Zmiany klimatyczne powodują powolne otwieranie się atomowego grobowca na Pacyfiku

Runit Dome skrywa w sobie radioaktywne odpady, które powstały wskutek detonacji bomb nuklearnych między 1946 a 1958 rokiem.

ru
źrodło: Wikicommons

Betonowa kopuła znana jako Runit Dome przykrywa ponad 85 milionów litrów odpadów atomowych. Według amerykańskich mediów "nuklearny grobowiec" powoli pęka w związku z wpływem na niego zmieniającego się klimatu. Pod kopułą znajdują się odpady, które wyprodukowane zostały przez 67 bomb nuklearnych, które zostały zdetonowane na Wyspach Marshalla między 1946 a 1958 rokiem.

Atomowy grobowiec spowoduje koniec świata?

Według raportu, jaki przygotowali dziennikarze z Los Angeles Times, amerykański rząd przeprowadził na wyspach również kilkanaście testów broni biologicznej. Następnie zmieszał śmiertelnie niebezpieczne resztki z betonem i zagrzebał je pod kopułą.

postapokalipsa w Katowicach
postapokalipsa w Katowicach
Przeczytaj także 44% Polaków wolałoby zginąć podczas końca świata, niż walczyć później o przetrwanie

Redaktorzy LA Times odkryli w trakcie dochodzenia, że grobowiec "przecieka". Powodem ma być ciągle rosnący poziom wód w oceanach. Według raportu znaleziono dowody na bielenie się koralowców i śmierć ryb będących w pobliżu kopuły. Wyciek ma podobno mieć wpływ również na zdrowie okolicznych mieszkańców.

Według autorów raportu przedstawiciele wysp poprosili o wsparcie rządu amerykańskiego. Niestety USA nie chce z nimi współpracować, ponieważ kopuła nie znajduje się na amerykańskiej ziemi i w opinii USA wyciek nie jest ich problemem.

wiki

Badanie opublikowane na początku 2019 roku sugerują, że poziom promieniowania w niektórych częściach Wysp Marshalla jest podobny do tego, który można znaleźć w Czarnobylu i Fukushimie.

globalne ocieplenie
globalne ocieplenie
Przeczytaj także 11 000 naukowców ogłosiło alarm klimatyczny. „Czekają nas cierpienia nie do opisania”

W 1986 roku międzynarodowy trybunał stwierdził, że USA powinna zapłacić 2,3 miliarda dolarów Wyspom jako zadośuczynienie. Amerykański kongres i sądy nie zgodziły się jednak z tym wyrokiem i do 2019 roku Amerykanie przekazali rządowi Wysp jedynie 4 miliony USD. Renegocjacja warunków z 1986 roku ma odbyć się w 2023 roku. Dziennikarze sugerują, że sytuacji bacznie przygląda się rząd chiński, który ma nadzieję, że dzięki wsparciu Wysp uzyska przychylność i wpływy na terenie całego Pacyfiku.

Według ekspertów wody wokół Wysp mogą podnieść się o 1,5 metra do końca tego stulecia. Ten poziom oceanu może spowodować pełne pękniecie grobowca z tragicznymi skutkami dla całego ekosystemu.

Zobacz także:  Tak polskie miasta będą wyglądać po końcu świata. Warszawa, Katowice, Łódź, Gdańsk i Poznań w ruinie

Tagi: News