Zmiany klimatyczne powodują powolne otwieranie się atomowego grobowca na Pacyfiku

12.11.2019 14:09
Zmiany klimatyczne powodują powolne otwieranie się atomowego grobowca na Pacyfiku Fot. źrodło: Wikicommons

Runit Dome skrywa w sobie radioaktywne odpady, które powstały wskutek detonacji bomb nuklearnych między 1946 a 1958 rokiem.

Betonowa kopuła znana jako Runit Dome przykrywa ponad 85 milionów litrów odpadów atomowych. Według amerykańskich mediów "nuklearny grobowiec" powoli pęka w związku z wpływem na niego zmieniającego się klimatu. Pod kopułą znajdują się odpady, które wyprodukowane zostały przez 67 bomb nuklearnych, które zostały zdetonowane na Wyspach Marshalla między 1946 a 1958 rokiem.

Atomowy grobowiec spowoduje koniec świata?

Według raportu, jaki przygotowali dziennikarze z Los Angeles Times, amerykański rząd przeprowadził na wyspach również kilkanaście testów broni biologicznej. Następnie zmieszał śmiertelnie niebezpieczne resztki z betonem i zagrzebał je pod kopułą.

Przeczytaj także

Redaktorzy LA Times odkryli w trakcie dochodzenia, że grobowiec "przecieka". Powodem ma być ciągle rosnący poziom wód w oceanach. Według raportu znaleziono dowody na bielenie się koralowców i śmierć ryb będących w pobliżu kopuły. Wyciek ma podobno mieć wpływ również na zdrowie okolicznych mieszkańców.

Według autorów raportu przedstawiciele wysp poprosili o wsparcie rządu amerykańskiego. Niestety USA nie chce z nimi współpracować, ponieważ kopuła nie znajduje się na amerykańskiej ziemi i w opinii USA wyciek nie jest ich problemem.

wiki Fot. źródło: Wikimedia

Badanie opublikowane na początku 2019 roku sugerują, że poziom promieniowania w niektórych częściach Wysp Marshalla jest podobny do tego, który można znaleźć w Czarnobylu i Fukushimie.

Przeczytaj także

W 1986 roku międzynarodowy trybunał stwierdził, że USA powinna zapłacić 2,3 miliarda dolarów Wyspom jako zadośuczynienie. Amerykański kongres i sądy nie zgodziły się jednak z tym wyrokiem i do 2019 roku Amerykanie przekazali rządowi Wysp jedynie 4 miliony USD. Renegocjacja warunków z 1986 roku ma odbyć się w 2023 roku. Dziennikarze sugerują, że sytuacji bacznie przygląda się rząd chiński, który ma nadzieję, że dzięki wsparciu Wysp uzyska przychylność i wpływy na terenie całego Pacyfiku.

Według ekspertów wody wokół Wysp mogą podnieść się o 1,5 metra do końca tego stulecia. Ten poziom oceanu może spowodować pełne pękniecie grobowca z tragicznymi skutkami dla całego ekosystemu.

Zobacz także:  Tak polskie miasta będą wyglądać po końcu świata. Warszawa, Katowice, Łódź, Gdańsk i Poznań w ruinie

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.