Zmusił autobus do nagłego hamowania

15.11.2016 11:18
Zmusił autobus do nagłego hamowania Fot. kadr z wideo

Kamera pokładowa w autobusie zarejestrowała niebezpieczne zdarzenie. Kierowca Fiata Ducato celowo zahamował przed pojazdem komunikacji miejskiej.

Autobus włączał się do ruchu, wyjeżdżając z zatoki. Chwilę po wjechaniu na pas ruchu, został wyprzedzony przez kierowcę czerwonego auta dostawczego, który najprawdopodobniej postanowił zemścić się za spowodowanie zagrożenia w ruchu. Osoba prowadząca Fiata Ducato zatrzymała się przed autobusem, prowokując niebezpieczną sytuację drogową:

Kwestie dotyczące tego typu zdarzeń drogowych reguluje kodeks drogowy, a konkretniej artykuł 18.:

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.  

2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.  

Nie ma wątpliwości co do tego, że bez względu na okoliczności, nic nie usprawiedliwia zachowania kierowcy auta dostawczego. Pod żadnym pozorem uczestnicy ruchu drogowego nie powinni na własną rękę próbować „nauczać” inne osoby. Istnieją bardziej dyplomatyczne sposoby na okazanie dezaprobaty względem niewłaściwego zachowania…

Co ciekawe, Instytut Transportu Samochodowego w maju 2016 roku przyjrzał się agresji drogowej. Z badań ITS wynika, że kierowcy odczuwający presję w pracy mają większą skłonność do niebezpiecznych zachowań za kierownicą. Wielu z nich próbuje wyładować napięcie na drodze lub innych uczestnikach ruchu drogowego. Istotnymi czynnikami są indywidualne cechy osobowości, w tym równowaga emocjonalna, poczucie wartości, pewności siebie. Tendencje do agresji drogowej potęguje przeświadczenie o anonimowości lub bezkarności.

Przykładów tego typu zachowań nie brakuje na polskich drogach. Wielokrotnie kierowcy decydują się na lekkomyślny manewr hamowania przed wybranym uczestnikiem ruchu drogowego, jak w przypadku osoby jadącej Skodą Superb, czy też prowadzącej Opla Insignię…

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.