Pogoda
20.11.2019 12:30

Znalazła cudzą kartę i użyła jej 771 razy. Właścicielka się nie zorientowała, bo płaciła telefonem

Małopolska policja zatrzymała 62-letnią kobietę, która przez 10 miesięcy używała znalezionej karty płatniczej do dokonywania drobnych zakupów. Łącznie zrealizowała 771 transakcji na kwotę 6 500 zł.

karta płatnicza
foto: materiały prasowe Pixabay

Prawowita właścicielka karty przyzwyczaiła się do płacenia zbliżeniowo telefonem, nie zorientowała się więc nawet, że doszło do jej zgubienia. Zorientowała się dopiero po zapoznaniu z wyciągami przeprowadzanych transakcji.

Policja otrzymała zgłoszenie o wielokrotnym nieuprawnionym posłużeniu się zagubioną kartą płatniczą 9 listopada 2019 roku. Funkcjonariusze zatrzymali odpowiedzialną za to 62-latkę 4 dni później.

smartfon trzymany przez kobietę
smartfon trzymany przez kobietę
Przeczytaj także Oddała telefon do naprawy. Przez aplikację wzięto kredyt na 47 000 zł

Kobieta zeznała, że kartę znalazła w automacie biletowym.

"

Jak ustalono, amator cudzych pieniędzy płacił kartą zbliżeniowo (poniżej pewnej kwoty nie trzeba wpisywać PIN-u) za zakupy spożywcze czy np. bilety MPK. "

771 transakcji zgubioną kartą płatniczą. Jej właścicielka nie zorientowała się, bo płaciła zbliżeniowo smartfonem

62-latka przez 10 miesięcy kupowała sobie na cudzy koszt towary, dokonując transakcji na małe kwoty. Jak łatwo wyliczyć, średnia kwota zakupu to nieco ponad 8 zł.

Miesięcznie było to około 650 zł. Dodatkowa kwota przez długi czas nie była kwestionowana przez właścicielkę karty, która jednak zaczęła coś podejrzewać i przeanalizowała dokładnie historię operacji. W ten sposób odkryła, że ktoś zrobił jej kartą 771 transakcji.

Sprawczyni po ujęciu przyznała się do winy i wyraziła skruchę.

"

W jej mieszkaniu policjanci znaleźli kartę płatniczą, należącą do pokrzywdzonej. Zatrzymana kobieta trafiła do komisariatu, gdzie usłyszała zarzuty przywłaszczenia oraz posłużenia się cudzą kartą płatniczą. Podejrzana przyznała się do nich i złożyła wyjaśnienia, m.in. podała, że kartę znalazła w automacie z biletami. Podejrzana wyraziła skruchę za popełnione czyny i wyraziła również wolę dobrowolnego poddania się karze. Grozi jej do 10 lat więzienia. "

Zgubiona karta płatnicza została odnaleziona w domu 62-latki.

Zobacz także: Policja zatrzymała nietypowego złodzieja. Okradał ofiary podrabiając ich karty SIM 

Jak wolicie płacić?

Tagi: Duperele