Pogoda
21.07.2020 12:22

Znalazła granat w ogródku. Umyła go, przykryła wiadrem i wezwała saperów

Mieszkanka Kielc znalazła w swoim ogródku granat. Postanowiła go oczyścić i przykryć zanim na miejscu zjawiła się ekipa profesjonalnych saperów.

Granat w ogródku
foto: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Kielce/materiały prasowe

Niewybuchy i niewypały to bardzo niebezpieczne przedmioty, które nadal co jakiś czas znajduje się na różnych terenach. W większości są pozostałościami po wojnach, a specjaliści ostrzegają, że w przypadku znalezienia podejrzanego przedmiotu, należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami.

Granat w ogródku w Kielcach. Kobieta go umyła i schowała

Jedna z mieszkanek Kielc podczas prac w swoim ogródki trafiła na niecodzienny przedmiot. Kobieta wykopała na podwórku granat ręczny. Saperzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach rozpoznali przedmiot jako granat F-1, czyli pozostałość po drugiej wojnie światowej. Jest to broń z promieniem śmiertelnym o zasięgu aż dwustu metrów.

Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)
Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)
Przeczytaj także 37-latek, który zasłynął z odmowy noszenia maski ochronnej... zmarł na COVID-19

Niestety kobieta nie zachowała wymaganej ostrożności i zamiast niezwłocznie wezwać na miejsce specjalistów i oddalić się z miejsca, w którym znalazła przedmiot, postanowiła go umyć. Jak cytuje saperów przybyłych na akcję portal starachowice.eska.pl:

"

Kobieta sama zajęła się granatem. Dokładnie go wyszorowała, po czym stwierdziła, że jest niebezpieczny i przykryła... wiadrem. Następnie powiadomiła odpowiednie służby. To bardzo niebezpieczne zachowanie, bo samo dotykanie takiego przedmiotu może doprowadzić do tragedii. "

Jak czytamy na oficjalnej stronie CPdMZ, saperzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych prawie codziennie wyjeżdżają, by podejmować powojenne pozostałości. Tylko w czerwcu 2020 roku żołnierze z 31 Patrolu Saperskiego podjęli ponad 1000 przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Jak zachować się w przypadku znalezienia niewybuchu?

Saperzy ostrzegają, że w przypadku znalezienia podejrzanego przedmioty mogącego być niewybuchem lub niewypałem absolutnie nie wolno go odkopywać, podnosić, przenosić, wrzucać do ognia, jeziora, stawu czy rowu. O zdarzeniu należy natychmiast powiadomić policję, straż pożarną, lub centrum powiadamiania ratunkowego. Osoba, która znalazła przedmiot powinna opisać dyżurnemu przedmiot, podać jego długość, średnicę, dokładne miejsce i czas wykrycia.

opony na wysypisku
opony na wysypisku
Przeczytaj także Wyrzucili w lesie na Mazurach setki zużytych opon. Wpadli przez monitoring