Znalazła granat w ogródku. Umyła go, przykryła wiadrem i wezwała saperów

21.07.2020 12:22
Znalazła granat w ogródku. Umyła go, przykryła wiadrem i wezwała saperów Fot. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Kielce/materiały prasowe

Mieszkanka Kielc znalazła w swoim ogródku granat. Postanowiła go oczyścić i przykryć zanim na miejscu zjawiła się ekipa profesjonalnych saperów.

Niewybuchy i niewypały to bardzo niebezpieczne przedmioty, które nadal co jakiś czas znajduje się na różnych terenach. W większości są pozostałościami po wojnach, a specjaliści ostrzegają, że w przypadku znalezienia podejrzanego przedmiotu, należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami.

Granat w ogródku w Kielcach. Kobieta go umyła i schowała

Jedna z mieszkanek Kielc podczas prac w swoim ogródki trafiła na niecodzienny przedmiot. Kobieta wykopała na podwórku granat ręczny. Saperzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach rozpoznali przedmiot jako granat F-1, czyli pozostałość po drugiej wojnie światowej. Jest to broń z promieniem śmiertelnym o zasięgu aż dwustu metrów.

Przeczytaj także

Niestety kobieta nie zachowała wymaganej ostrożności i zamiast niezwłocznie wezwać na miejsce specjalistów i oddalić się z miejsca, w którym znalazła przedmiot, postanowiła go umyć. Jak cytuje saperów przybyłych na akcję portal starachowice.eska.pl:

Kobieta sama zajęła się granatem. Dokładnie go wyszorowała, po czym stwierdziła, że jest niebezpieczny i przykryła... wiadrem. Następnie powiadomiła odpowiednie służby. To bardzo niebezpieczne zachowanie, bo samo dotykanie takiego przedmiotu może doprowadzić do tragedii.

Jak czytamy na oficjalnej stronie CPdMZ, saperzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych prawie codziennie wyjeżdżają, by podejmować powojenne pozostałości. Tylko w czerwcu 2020 roku żołnierze z 31 Patrolu Saperskiego podjęli ponad 1000 przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Jak zachować się w przypadku znalezienia niewybuchu?

Saperzy ostrzegają, że w przypadku znalezienia podejrzanego przedmioty mogącego być niewybuchem lub niewypałem absolutnie nie wolno go odkopywać, podnosić, przenosić, wrzucać do ognia, jeziora, stawu czy rowu. O zdarzeniu należy natychmiast powiadomić policję, straż pożarną, lub centrum powiadamiania ratunkowego. Osoba, która znalazła przedmiot powinna opisać dyżurnemu przedmiot, podać jego długość, średnicę, dokładne miejsce i czas wykrycia.

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.