Pogoda
06.07.2020 13:50

Zniszczono posąg Małej Syrenki w Kopenhadze. Powodem był film Disneya

Symbol Kopenhagi - posąg Małej Syrenki, został pomazany sprayem przez wandali. Powodem prawdopodobnie był nadchodzący film aktorski Disneya.

Mała Syrenka
foto: kerenby/Shutterstock

Kopenhaga - to stolica Danii, która słynie z piwa Carlsberg, urokliwej zabudowy oraz pomnika Małej Syrenki - bohaterki baśni duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Niedawno rzeźba dłuta Edvarda Eriksena została zniszczona. Wszystko przez nadchodzącą produkcję Disneya.

Mała Syrenka - kto zniszczył symbol Kopenhagi?

Jak donosi agencja Reuters, 3 lipca 2020 roku doszło do aktu wandalizmu, w wyniku którego zniszczono posąg Małej Syrenki. Stworzony przez Eriksena monument, który powstałby upamiętnić twórczość Andersena, przedstawia odlaną z brązu syrenę siedzącą na kamieniu. Rzeźba znajduje się na promenadzie nabrzeża Langeline i jest jedną z największych atrakcji tego miasta, która co roku przyciąga rzeszę turystów z całego świata.

Tadeusz Kościuszko
Tadeusz Kościuszko
Przeczytaj także Podczas protestów w USA zniszczono pomnik Tadeusza Kościuszki. Czy bohater miałby to za złe protestującym?

Na kamieniu, na którym znajduje się posąg, nieznany sprawca napisał czarną farbą "RACIST FISH" ("RASISTOWSKA RYBA" - przyp. red.). Rzecznik policji w Kopenhadze zapowiedział, że rozpoczęto śledztwo w sprawie wandalizmu i osoby odpowiedzialne za jego akt, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Na razie nie znaleziono żadnych podejrzanych o zniszczenie Małej Syrenki.

Pomnik Krzysztofa Kolumba wylądował w pobliskim stawie
Pomnik Krzysztofa Kolumba wylądował w pobliskim stawie
Przeczytaj także Pomnik Krzysztofa Kolumba wylądował w pobliskim stawie

 Antyrasistowski napis na pomniku sugeruje jednak, że sprawca mógł zainspirować się protestami ruchu Black Lives Matter, który walczy na całym świecie z przejawami systemowego rasizmu. Ogniwem zapalnym było morderstwo czarnoskórego George'a Floyda z Minneapolis, którego sprawcami byli pełniący służbę policjanci. Protesty nie objęły jedynie Stanów Zjednoczonych. Ich przejawy można zaobserwować na całym świecie.

"Brooklyn 9-9" - twórcy usunęli 4 odcinki 8. sezonu po śmierci George'a Floyda
"Brooklyn 9-9" - twórcy usunęli 4 odcinki 8. sezonu po śmierci George'a Floyda
Przeczytaj także "Brooklyn 9-9" - twórcy usunęli 4 odcinki 8. sezonu po śmierci George'a Floyda

W ramach protestów pojawił się pomysł usunięcia z przestrzeni publicznej pomników postaci historycznych bezpośrednio powiązanych z takimi przejawami rasizmu jak handel niewolnikami, kolonializm, czy otwarcie dyskryminacyjne poglądy. Niewykluczone, że osoby odpowiedzialne za zniszczenie posągu małej Syrenki zainspirowały się tego typu podejściem i skojarzyły kopenhaski pomnik z głośną aferą w sprawie castingu do nadchodzącego filmu Walta Disneya.

Dolly Parton
Dolly Parton
Przeczytaj także Pomniki Dolly Parton zamiast monumentów poświęconych konfederatom. Nowy pomysł w USA

W aktorskim reboocie "Małej Syrenki" w tytułowej roli wystąpi czarnoskóra aktorka Halle Bailey. Po ogłoszeniu angaży dziecięcej gwiazdy pojawiło się wiele głosów przeciwnych decyzji twórców filmu. Głównym argumentem miał być fakt... że w animowanej wersji Arielka miała białą skórę. Jakby nie patrzeć, tego typu wypowiedzi są właśnie przejawem systemowego rasizmu. Wybór Bailey doprowadził więc do ożywionej dyskusji, która spotkała się z dużą krytyką ruchów antyrasistowskich.

Halle Bailey
Halle Bailey
Przeczytaj także Disney wybrał nową Arielkę. W Małą Syrenkę wcieli się Halle Bailey

To tylko jednak podejrzenia. Postać samego Andersena do tej pory raczej nie była utożsamiana z rasizmem. Co prawda w 1840 roku napisał sztukę "Der Mulatte" i niektórzy badacze uważają, że pojawiają się w niej rasistowskie wątki, ale w ogólnym dyskursie twórcy nie przypisuje się postaw dyskryminacyjnych.

Mała Syrenka
Mała Syrenka
Przeczytaj także Aktorka, wcielająca się w Arielkę broni wyboru Halle Bailey do nowej wersji "Małej Syrenki"

Co stało za zniszczeniem Małej Syrenki? Być może na to pytanie wkrótce odpowie duńska policja.To nie pierwszy raz w historii miasta kiedy zniszczono posąg baśniowej postaci. Między innymi dwukrotnie obcięto jej głowę w ramach protestu przeciwko polowaniom na wieloryby.

Co sązisz o zniszczeniu posągu Małej Syrenki?

Zobacz też: Deadpool dołączył do ruchu Black Lives Matter [WIDEO]

Tagi: Newsy Disney Mała Syrenka