Zobacz, co wiedzą o Tobie ubezpieczyciele OC

Michał Tomaszkiewicz
07.07.2016 15:11
Zobacz, co wiedzą o Tobie ubezpieczyciele OC Fot. materiały prasowe

Kalkulując składkę OC dla danego kierowcy ubezpieczyciele korzystają z informacji z bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Teraz możesz do niej zajrzeć i Ty.

UFG zbiera wszystkie dane na temat historii ubezpieczeniowej kierowcy. W bazie funduszu znajdują się informacje nie tylko o zakładach, w jakich dany kierowca opłacał ubezpieczenie, ale także wpisy o spowodowanych przez niego szkodach.

Informacje są kompletne – obejmują także zdarzenia, które zaszły w samochodzie nienależącym do kierowcy. Jak wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, z takim przypadkiem mamy do czynienia w niemal 1/3 przypadków.

Wpis o spowodowaniu jakiejkolwiek szkody ubezpieczeniowej wpływa bezpośrednio na wysokość płaconych składek – warto więc sprawdzić, czy wszystkie udostępnianie dane zgadzają się z prawdą.

Inicjatywa Funduszu przypomina usługę „Moja Aktywność” udostępnioną przez Google, która umożliwia wgląd (wraz z możliwością wykasowania) we wszystkie dane zebrane o internaucie przez ostatnie lata.

UFG zapewnia, że informacje udostępniane na ich temat zainteresowanym są dokładnie takie same, jak te otrzymywane przez ubezpieczycieli. Do rzucenia okiem zachęca Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Nasza kampania „Pewne rzeczy najlepiej robić samemu” ma na celu uświadomienie kierowcom, że warto samemu sprawdzać swoją historię ciągłości OC lub historii szkód z tego ubezpieczenia. Co ważne, pobranie tej historii jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Żeby móc obejrzeć swoją historię w UFG, trzeba założyć na udostępnionej stronie konto – a to wymagać może sporo zachodu. Dane zostaną bowiem udostępnione tylko zweryfikowanym osobom.

Najprostszą drogę przed sobą mają właściciele profilu zaufanego na ePUAP bądź osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Nie są to jednak zbyt popularne metody uwierzytelniania w Polsce, głównie ze względu na długą procedurę wystawiania (ePUAP) bądź konieczność wnoszenia corocznych opłat za użytkowanie (podpis).

Jeśli osoba chcąca przejrzeć wpisy o sobie nie dysponuje powyższymi narzędziami, musi zakładając konto przesłać skan lub zdjęcie dowodu tożsamości – może to być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport).

Dokumenty wymagane są, żeby UFG mogło należycie chronić zgromadzone dane i udostępniać je tylko osobom, których dotyczą.

Informacje mogą przejrzeć także prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz przedsiębiorstwa. W tym przypadku niezbędne będą skany dokumentów potwierdzających działalność i upoważnienie do reprezentowania firmy.

W bazie danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znajdują się informacje na temat 21 mln aktywnych polis OC oraz ponad 300 mln wpisów o umowach z poprzednich lat. Dane dostarczane są przez ubezpieczycieli, na których taki obowiązek nakłada prawo.

W Waszej historii wszystko się zgadza?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.