Zobacz, jak wyglądają burze na Jowiszu. NASA pokazuje niesamowitą animację [WIDEO]

11.08.2020 13:23
Zobacz, jak wyglądają burze na Jowiszu. NASA pokazuje niesamowitą animację [WIDEO] Fot. Shuttenstock (zdjęcie poglądowe)

Naukowcy z NASA pokazali wizualizację mrocznych burz na Jowiszu. Nowe badania wykazały, że egzotyczna pogoda na Jowiszu jest wynikiem gradobić z wody i amoniaku.

Jowisz znany jest z potężnych zjawisk atmosferycznych. Już w 1979 roku odkryto, że występują tam silne burze. Od ponad 40 lat naukowcy badają to zjawisko i starają się zrozumieć jego specyfikę.

Burze na Jowiszu. Jak wyglądają z bliska?

Sonda Juno dostarcza stale nowych informacji. Jak wynika z przeprowadzonych badań, burze na Jowiszu są bardziej podobne do naszych, niż nam się wydawało. Różni je jednak miejsce występowania, które jest zależne od temperatury. Na ziemi burze widujemy w okolicach równika, a na Jowiszu bliżej biegunów.

Przeczytaj także

Juno niedawno odkryła wyładowania burzowe w górnych warstwach atmosfery Jowisza. Naukowcy twierdzą, że za ich powstawanie jest odpowiedzialna woda amoniakowa, które przyjmuje tam formę gradu.

Niski przelot sondy Juno nad chmurami pozwolił nam zobaczyć coś zaskakującego - mniejsze podpowierzchniowe rozbłyski, powstające znacznie wyżej w atmosferze Jowisza, niż wcześniej zakładaliśmy za możliwe. Na tych wysokościach amoniak przeciwdziała zamarzaniu, zmniejszając punkt topienia lodu i pozwalając na tworzenie chmur wody amoniakowej. W tym stanie opadające krople wody amoniakowej zderzają się z lodowymi kryształami, nadając chmurom ładunek elektryczny. To duże zaskoczenie, bo chmury wody amoniakowej nie istnieją na Ziemi.

- opisuje to zjawisko Heidi Becker z NASA.

Zobacz, jak wyglądają burze na Jowiszu? Zobacz Wideo!

Burze na Jowiszu możemy zobaczyć dzięki animacji stworzonej przez NASA:

Sonda Juno pracuje wokół Jowisza już ponad cztery lata. W tym czasie zebrała mnóstwo informacji i zdjęć najstarszej, jak twierdzą naukowcy, planety naszego układu.

Zobacz również: Jasnowidz Jackowski wieszczy "ostatni czas spokoju". Świat czeka zamach?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.