Zobacz, jak wyglądają burze na Jowiszu. NASA pokazuje niesamowitą animację [WIDEO]
![Zobacz, jak wyglądają burze na Jowiszu. NASA pokazuje niesamowitą animację [WIDEO]](https://gfx.antyradio.pl/var/antyradio/storage/images/news/zobacz-jak-wygladaja-burze-na-jowiszu-nasa-pokazuje-niesamowita-animacje-wideo-43125/12424556-1-pol-PL/Zobacz-jak-wygladaja-burze-na-Jowiszu.-NASA-pokazuje-niesamowita-animacje-WIDEO_article.jpg)
Naukowcy z NASA pokazali wizualizację mrocznych burz na Jowiszu. Nowe badania wykazały, że egzotyczna pogoda na Jowiszu jest wynikiem gradobić z wody i amoniaku.
Jowisz znany jest z potężnych zjawisk atmosferycznych. Już w 1979 roku odkryto, że występują tam silne burze. Od ponad 40 lat naukowcy badają to zjawisko i starają się zrozumieć jego specyfikę.
Burze na Jowiszu. Jak wyglądają z bliska?
Sonda Juno dostarcza stale nowych informacji. Jak wynika z przeprowadzonych badań, burze na Jowiszu są bardziej podobne do naszych, niż nam się wydawało. Różni je jednak miejsce występowania, które jest zależne od temperatury. Na ziemi burze widujemy w okolicach równika, a na Jowiszu bliżej biegunów.
Juno niedawno odkryła wyładowania burzowe w górnych warstwach atmosfery Jowisza. Naukowcy twierdzą, że za ich powstawanie jest odpowiedzialna woda amoniakowa, które przyjmuje tam formę gradu.
Niski przelot sondy Juno nad chmurami pozwolił nam zobaczyć coś zaskakującego - mniejsze podpowierzchniowe rozbłyski, powstające znacznie wyżej w atmosferze Jowisza, niż wcześniej zakładaliśmy za możliwe. Na tych wysokościach amoniak przeciwdziała zamarzaniu, zmniejszając punkt topienia lodu i pozwalając na tworzenie chmur wody amoniakowej. W tym stanie opadające krople wody amoniakowej zderzają się z lodowymi kryształami, nadając chmurom ładunek elektryczny. To duże zaskoczenie, bo chmury wody amoniakowej nie istnieją na Ziemi.
- opisuje to zjawisko Heidi Becker z NASA.
Zobacz, jak wyglądają burze na Jowiszu? Zobacz Wideo!
Burze na Jowiszu możemy zobaczyć dzięki animacji stworzonej przez NASA:
Sonda Juno pracuje wokół Jowisza już ponad cztery lata. W tym czasie zebrała mnóstwo informacji i zdjęć najstarszej, jak twierdzą naukowcy, planety naszego układu.
Zobacz również: Jasnowidz Jackowski wieszczy "ostatni czas spokoju". Świat czeka zamach?
Oceń artykuł