Pogoda
29.01.2020 15:39

Żołnierze mrówek i termitów na „zimnej wojnie”. Niesamowite nagranie „strefy zdemilitaryzowanej” [WIDEO]

Owady społeczne pełnią różne funkcje: żołnierze dbają o bezpieczeństwo, a robotnicy zapewniają żywność niezbędną do przetrwania. Co jednak się dzieje, gdy o te same zasoby zaczną rywalizować ze sobą mrówki i termity? Odpowiedź, nagrana na wideo, zaskakuje.

mrówka na źdźble trawy
foto:Shutterstock

Mrówki potrafią zaskakiwać złożonymi działaniami. Funkcjonowanie mrowiska zależy od tysięcy osobników zachowujących się zgodnie z interesem społeczności owadów i dbających o wspólne prosperity.

Obserwują zachowanie tych owadów trudno chwilami uwierzyć, że ich zachowaniami sterują proste reakcje na uwalniane przez okoliczne osobniki feromony. Złożoność działań każe dopatrywać się w nich świadomego oceniania sytuacji, podczas gry pojedyncze mrówki realizują po prostu poszczególne kroki algorytmu obejmującego całą populację.

mrówki kanibale
mrówki kanibale
Przeczytaj także Sensacyjne odkrycie w Polsce. Kanibalistyczne mrówki w bunkrze atomowym

Niesamowitą interakcję pomiędzy mrówkami i termitami udało się zarejestrować jednemu z internautów, który podzielił się nagraniem na Twitterze. Film w kilka dni obejrzały miliony osób.

„Zimna wojna” mrówek i termitów. Film stał się hitem internetu

Na zdobywającym coraz większą popularność filmu widać, w jaki sposób żołnierze mrówek i termitów chronią swoje robotnice. Między arteriami poszczególnych owadów powstała swoista „strefa zdemilitaryzowana”, pilnowana z jednej i drugiej strony przez szpaler żołnierzy.

Owady bronią szlaków komunikacyjnych, po których poruszają się robotnice. W miejscu, w którym mrówki i termity poruszają się blisko siebie, obie strony ustawiły strażników, niewzruszenie stojących naprzeciwko siebie i pilnujących, żeby praca owadów nie była zakłócana.

Zobacz także: Nowy gatunek mrówki nazwany po Radiohead 

Robi wrażenie?

Tagi: Duperele