Żołnierze mrówek i termitów na „zimnej wojnie”. Niesamowite nagranie „strefy zdemilitaryzowanej” [WIDEO]

29.01.2020 15:39
Żołnierze mrówek i termitów na „zimnej wojnie”. Niesamowite nagranie „strefy zdemilitaryzowanej” [WIDEO] Fot. Shutterstock

Owady społeczne pełnią różne funkcje: żołnierze dbają o bezpieczeństwo, a robotnicy zapewniają żywność niezbędną do przetrwania. Co jednak się dzieje, gdy o te same zasoby zaczną rywalizować ze sobą mrówki i termity? Odpowiedź, nagrana na wideo, zaskakuje.

Mrówki potrafią zaskakiwać złożonymi działaniami. Funkcjonowanie mrowiska zależy od tysięcy osobników zachowujących się zgodnie z interesem społeczności owadów i dbających o wspólne prosperity.

Obserwują zachowanie tych owadów trudno chwilami uwierzyć, że ich zachowaniami sterują proste reakcje na uwalniane przez okoliczne osobniki feromony. Złożoność działań każe dopatrywać się w nich świadomego oceniania sytuacji, podczas gry pojedyncze mrówki realizują po prostu poszczególne kroki algorytmu obejmującego całą populację.

Przeczytaj także

Niesamowitą interakcję pomiędzy mrówkami i termitami udało się zarejestrować jednemu z internautów, który podzielił się nagraniem na Twitterze. Film w kilka dni obejrzały miliony osób.

„Zimna wojna” mrówek i termitów. Film stał się hitem internetu

Na zdobywającym coraz większą popularność filmu widać, w jaki sposób żołnierze mrówek i termitów chronią swoje robotnice. Między arteriami poszczególnych owadów powstała swoista „strefa zdemilitaryzowana”, pilnowana z jednej i drugiej strony przez szpaler żołnierzy.

Owady bronią szlaków komunikacyjnych, po których poruszają się robotnice. W miejscu, w którym mrówki i termity poruszają się blisko siebie, obie strony ustawiły strażników, niewzruszenie stojących naprzeciwko siebie i pilnujących, żeby praca owadów nie była zakłócana.

Zobacz także: Nowy gatunek mrówki nazwany po Radiohead 

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.