Zorganizował koncert Łydki Grubasa na YouTubie, chcą go za to zwolnić dyscyplinarnie z pracy. Zespół prosi o pomoc

31.03.2020 16:15
Zorganizował koncert Łydki Grubasa na YouTubie, chcą go za to zwolnić dyscyplinarnie z pracy. Zespół prosi o pomoc Fot. Karol Makurat/REPORTER

Czasem lajki w internecie mają znaczenie. Łydka Grubasa zamieściła w sieci petycję do burmistrza Ostródy, chcącego za zorganizowanie koncertu online grupy zwolnić dyrektora Centrum Kultury, z którego realizowana była transmisja. Występ został przerwany przez policję.

Łydka Grubasa jako jeden z pierwszych polskich zespołów postanowił zorganizować dla swoich fanów koncert online. Zgodnie z zapowiedziami, do występu na żywo doszło za pośrednictwem serwisu YouTube.

Transmisja cieszyła się dużym zainteresowaniem aż do chwili, gdy w Centrum Kultury pojawiła się policja. Funkcjonariusze nakazali natychmiastowe zakończenie koncertu ze względu na wprowadzony zakaz funkcjonowania instytucji z powodu epidemii koronawirusa.

Przeczytaj także

Formacja oczywiście dostosowała się do zaleceń i wydawało się, że skończy się na spisaniu personaliów obecnych w Centrum Kultury osób. Okazało się jednak, że z powodu wydarzenia pracę może stracić dyrektor ośrodka, Julian Pawłowski. W jego obronie stanęła Łydka Grubasa i prosi fanów o wsparcie.

Dyscyplinarka za koncert online Łydki Grubasa. Zespół staje w obronie i prosi o wsparcie petycji

Petycja w obronie dyrektora Centrum Kultury została udostępniona w internecie. Może ją wesprzeć każdy chętny.

Zespół napisał w nim, że zarzuty przekroczenia przepisów stawiane szefowi CK w Ostródzie nie mają pokrycia w rzeczywostści.

My, niżej podpisani członkowie zespołu Łydka Grubasa zwracamy się z prośbą do Pana Burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka o pozostawienie na pełnionym stanowisku Dyrektora Centrum Kultury Pana Juliana Pawłowskiego. Niniejszą prośbę uzasadniamy brakiem przekroczenia przepisów i olbrzymią korzyścią społeczną wynikającą ze współorganizacji transmisji naszego koncertu online, który odbył się w dniu 21 marca w Sali Kameralnej Amfiteatru w Ostródzie.

Zespół podkreślił, że inicjatywa miała zachęcić do pozostawiania w domach i pomóc tym samym w walce z epidemią COVID-19.

Kierowani chęcią umilenia wszystkim fanom muzyki rockowej domowej kwarantanny, podjęliśmy działanie mające zaoferować im możliwość uczestniczenia w koncercie poprzez transmisję online. Przez dwa tygodnie poprzedzające transmisję aktywnie uczestniczyliśmy w akcji #zostańwdomu, propagując intensywnie ideę przestrzegania zaleceń władz odnośnie minimalizowania mobilności społecznej. Współorganizator, czyli pan Dyrektor Centrum Kultury, informował o wydarzeniu władze miasta, więc nie było to w żadnym wypadku samowolne działanie. Pragniemy podkreślić, że przy wielkiej korzyści związanej z realizacją swojej Misji, Centrum Kultury nie poniosło żadnych kosztów i nie wypłaciło nam żadnych wynagrodzeń, całą operację sfinansowaliśmy z własnych środków.

Jak tłumaczy Łydka Grubasa, w trakcie trwania koncertu (dokładnie minutę po jego rozpoczęciu) w życie weszły przepisy o wstrzymaniu działania instytucji kulturalnych w Polsce. Z tego powodu na miejsce przyjechała policja, która zażądała natychmiastowego przerwania transmisji.

Zespół podkreśla, że występ odbywał się bez udziału osób postronnych: na miejscu znajdowali się tylko członkowie Łydki Grubasa oraz ekipa techniczna.

Koncert wykonany był wyłącznie przy udziale zespołu oraz techniki dźwiękowej i transmisyjnej. Łącznie na Sali przebywało nie więcej niż kilkanaście osób, co bez problemu może potwierdzić Policja oraz Straż Miejska, które po fakcie spisały wszystkich obecnych. Służby te mogą również bez wątpienia potwierdzić że obiekt nie był w żaden sposób otwarty dla żadnych osób postronnych ani nie była przy nim obecna ani jedna osoba stanowiąca Publiczność. Koncert odbywał się wyłącznie w drodze transmisji online, nikt z zewnątrz nie otrzymał nawet informacji o dokładnym miejscu transmisji. Wszyscy członkowie zespołu i techniki są osobami dorosłymi i doskonale zdają sobie sprawę z konieczności stosowania podstawowych procedur bezpieczeństwa, które były w trakcie transmisji przestrzegane.

Łydka przekonuje w petycji, że działania podjęte razem z Centrum Kultury realizowały ważne cele społeczne, i jeśli burmistrz Ostródy chce na to wydarzenie zareagować, to raczej pochwała podjętej inicjatywy, a nie zwolnieniem osoby za nie odpowiedzialnej.

Zobacz także: Polscy artyści zagrają koncerty online wspierając osoby starsze. Pierwszy wystąpi Krzysztof Zalewski 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.