Zorza polarna w Polsce. Niesamowite zdjęcia obiegły internet [WIDEO i ZDJĘCIA]

17.01.2022 17:07
Zorza polarna w Polsce. Niesamowite zdjęcia obiegły internet [WIDEO i ZDJĘCIA] Fot. Pavel Lvov/SPUTNIK Russia/East News

Zorza polarna występuje głównie w okolicach biegunów. Tym razem była widoczna w Polsce. Zobacz niesamowite zdjęcia!

W nocy z 14 na 15 stycznia 2022 można było zaobserwować nietypowe zjawisko na niebie. Z Polski gołym okiem widoczna była zorza polarna. Zobaczcie fascynujące zdjęcia!

Zorza polarna w Polsce

Zorza polarna widoczna jest najczęściej na wysokich szerokościach geograficznych, głównie na obszarach podbiegunowych. Tym razem to fascynujące zjawisko można było podziwiać w Polsce.

Minionej nocy, dosyć niespodziewanie, utworzyła się „wyrwa” w magnetosferze, która wywołała silne zorze polarne, przy wcale nie tak ekstremalnych parametrach wiatru słonecznego! W efekcie zorze polarne dało się zobaczyć na dużo niższych niż zwykle szerokościach geograficznych… w tym w Polsce! [...] Takie sytuacje są zdarzeniami losowymi. Choć mieliśmy lekki powiew wiatru słonecznego z niezbyt dużej dziury koronalnej, to wyjątkowo dobrze zgrało się kilka parametrów, jak orientacja jego pola magnetycznego, pora doby, w której "uderzył" (noc w Europie) i doskonała pogoda nad większością Polski.

- poinformował na kanale "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki.

Polecamy

Wielu internautów opublikowało również w sieci swoje zdjęcia:

Najsilniejszą dotychczas burzę słoneczną odnotowano w 1859 roku. Wówczas zorze polarne były widoczne w krajach Ameryki Południowej – Meksyku, Kubie, a także w Europie.

Zobacz również: Toruń. Atakował przechodniów maczetą. Cztery osoby trafiły do szpitala

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.