Pogoda
08.01.2020 13:40

Zostań cyberpunkiem dla zdrowotności. Zjawiskowa maska przeciwsmogowa

Na targach CES 2020 zademonstrowano urządzenie wyjęte żywcem ze świata Cyberpunka. To aktywna maska przeciwsmogowa, która według twórców jest 50 razy skuteczniejsza niż obecne pasywne filtry.

msak przeciwsmogowa Atmos
foto: materiały prasowe Aō Air

Cyberpunk 2077 osadzony jest w świecie mrocznej przyszłości. Wizja roku 2020 zawarta w podręczniku do papierowego RPG była przesiąknięta pesymizmem i brakiem wiary w ludzką naturę.

Twórcy nie zdołali jednak przewidzieć, jak duży będziemy mieć na klimat oraz zanieczyszczenie powietrza. Dziś spacer po większym mieści wystarczy, żeby otrzymać dawkę szkodliwych dla zdrowia substancji porównywalną z wypaleniem całej paczki papierosów.

Można to sprawdzić korzystając ze specjalnego kalkulatora.

Palacze oszczędzają dzięki smogowi setki złotych miesięcznie
Palacze oszczędzają dzięki smogowi setki złotych miesięcznie
Przeczytaj także Palacze oszczędzają dzięki smogowi setki złotych miesięcznie

Atmōs podchodzi do kwestii ochrony dróg oddechowych przed smogiem w zupełnie nowy sposób. Zamiast odfiltrowywać zanieczyszczenia, odwiewa je od twarzy.

Cyberpunk jest dziś. Maska przeciwsmogowa Atmōs

Maska przeciwsmogowa Atmōs wygląda jakby była zaprojektowana na potrzeby gry Cyberpunk 2077, a nie jak sprzęt, który przeznaczony jest do używania tu i teraz.

Maska nie przylega ściśle do twarzy i nie próbuje zatrzymać szkodliwych cząstek tradycyjnym filtrem. Zamiast tego na gadżecie umieszczone są wentylatory, które tworzą wokół ust i nosa strefę podwyższonego ciśnienia. Powietrze zasysane jest i oczyszczane z tyłu głowy użytkownika.

Twórcy informują, że nie pozwala ona zanieczyszczeniom powietrza dostać się do środka tworzonej bańki, dzięki czemu użytkownik może oddychać spokojnie, bez obawy o wpływ smogu na jego zdrowie.

Maska antysmogowa jest już w przedsprzedaży. Za pomagający dbać o zdrowie gadżet trzeba zapłacić 350 dolarów.

Zobacz także: Stan Borys trafił do szpitala przez smog? Muzyk odwołał koncerty 

Chronicie się przed smogiem?

Tagi: Gadżety