Pogoda
23.06.2016 13:33

Zostańcie w Unii! Wspólny apel do Brytyjczyków Szydło i Merkel

Polska i Niemcy jednym głosem w sprawie Brexitu. - Wierzymy głęboko, że Brytyjczycy podejmą decyzję o pozostaniu w Unii Europejskiej - powiedziała Beata Szydło w Berlinie, na wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel.

Zostańcie w Unii! Wspólny apel do Brytyjczyków Szydło i Merkel
Foto: PAP

Premier Szydło powiedziała, że polsko-niemieckie międzyrządowe konsultacje dotyczyły m.in. referendum w Wielkiej Brytanii.

"

- Zgodziliśmy się, i tutaj stanowisko Berlina i Warszawy jest tożsame, że oczywiście uszanujemy każdą wolę i decyzję narodu brytyjskiego. Ale musimy zrobić wszystko i przygotować się na to, aby cały czas zachęcać i rozmawiać o umocnieniu Unii Europejskiej - powiedziała polska premier. Bez względu na wynik referendum nasze stanowisko jest jasne: UE powinna nadal rozwijać się, trwać, tworzyć jedność - dodała Szydło. "

Także kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła w imieniu Polski i Niemiec nadzieję, że obywatele Wielkiej Brytanii zdecydują w referendum o pozostaniu ich kraju w Unii Europejskiej.

W czwartek w referendum Brytyjczycy zagłosują w sprawie swojej przyszłości w zjednoczonej Europie. Oficjalne wyniki referendum powinny być w piątek rano.

Kolejny temat rozmów kanclerz Niemiec z polską premier to szczyt NATO w Warszawie. Merkel z Szydło rozmawiały też o współpracy w dziedzinie transportu, kultury i oświaty.

"

- Jest wiele projektów, wiele wspólnych przedsięwzięć, ale jest też jeszcze wiele do zrobienia, co jeszcze bardziej zbliży do siebie obywateli w obu krajach - powiedziała Merkel. "

Merkel podkreśliła też, że polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe były dobrym dniem dla wzajemnych relacji. W rozmowach brali udział szefowie prawie wszystkich resortów. Konsultacje międzyrządowe wpisują się w obchody 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.