Pogoda
04.07.2017 13:36

Zrobili backup Puszczy Białowieskiej w Minecrafcie

700 km kwadratowych, 7 milionów drzew, 50 miliardów bloków i 18 GB danych - to kopia zapasowa polskiej Puszczy Białowieskiej odtworzonej w Minecrafcie w skali 1:1 w ramach projektu Ostatnie drzewo.

Zrobili backup Puszczy Białowieskiej w Minecrafcie
foto: kadr z wideo

Tak wysokie drzewa nie występują na żądnym innym serwerze - przekonuje swoim hipnotyzującym głosem Krystyna Czubówna. Apeluje też, by nie dopuścić do tego, by cyfrowa puszcza stała się jedyną, jaka nam zostanie.

Prace nad stworzeniem w Minecrafcie kopii Puszczy Białowieskiej trwały 3 miesiące. Autorzy przyznają, że nie starali się odtworzyć wyglądu i położenia każdego z drzew z osobna - koncentrowali się na zapewnieniu dokładności pod względem rozmieszczenia szczegółów topograficznych oraz poszczególnych typów drzewostanów.

Na potrzeby projektu stworzono cyfrowe odpowiedniki 40 gatunków drzew i rozmieszczono je zgodnie z dostępnymi mapami. Zadbano o najmniejsze szczegóły terenu - autorzy chwalą się, że uwzględnili każdy przepływający przez puszczę strumyczek.

"

Puszcza Białowieska to jedyny ocalały nizinny las o charakterze naturalnym w naszej części świata. To unikalne w skali globalnej miejsce, zasługuje na szacunek i opiekę, którą szczycą się takie obiekty jak Wodospady Niagara czy Wielka Rafa Koralowa. Stworzyliśmy jej cyfrową kopię. Od tej chwili każdy, nie wychodząc z domu, może odwiedzić Puszczę Białowieską i zakochać się w jej grądach, borach, bagnach, strumykach, stawach. "

Twórcy projektu Ostatnie drzewo z rozmysłem sięgnęli po Minecrafta - przekonują, że z tego medium korzystają młodzi ludzie, którzy odrócili się od tradycyjnych mediów i mogą nie zdawać sobie sprawy z konfliktu, jaki narósł wokół Puszczy Białowieskiej.

Mapa ma pokazać piękno jedynego w Europie lasu nizinnego zachowanego w niezmienionej przez człowieka formie. Odtworzenie okoliczności przyrody było głównym celem twórców mapy - zdecydowano się uwzględnić tylko 5 obszarów, na których widać ludzką działalność. To najbardziej znane miejsca związane z puszczą.

Wirtualną Puszczę Białowieską można odwiedzić łącząc się z serwerem o numerze IP 149.202.193.30 (Minecraft v 1.8). Mapę można także pobrać na własny użytek - wystarczy odwiedzić witrynę ostatniedrzewo.pl.

Projekt jest dziełem przedsiębiorstwa GeoBoxers oraz Macieja Twardowskiego i Wojciecha Kowalika z agencji Ogilvy & Mather. W jego ramach powstał także film dokumentalny, pokazujący ścierające się punkty widzenia osób zaangażowanych w konflikt dotyczący eksploatowania Puszczy Białowieskiej. Narrację prowadzi Borys Szyc, który podczas kręcenia spędził na terenie dziewiczych lasów kilka nocy.

Premiera dokumentu miała miejsce 4 lipca 2017 roku.

Odwiedzicie Puszczę Białowieską w Minecrafcie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry