Pogoda
10.07.2020 12:07

Związek scrabblistów wykreślił 230 obraźliwych słów. Zgadnijcie, jakich

Nie ma zgody na wygrywanie w Scrabble za pomocą rasizmu. Północnoamerykański związek scrabblistów (NASPA) usunął z listy dozwolonych 236 słów, które mogą mieć charakter obraźliwy i rasistowski. Nie można ich już stosować w oficjalnych rozgrywkach.

Scrabble
foto: Shuttrstock

Słowo silniejsze jest od miecza, szczególnie w Scrabble, grze polegającej na układaniu jak najwyżej punktowanych wyrażeń z wylosowanych liter. Spis dozwolonych w rozgrywce słów zawiera miliony pozycji, został jednak w imię walki z rasizmem uszczuplony o ponad 230 sformułowań.

Zdaniem członków Północnoamerykańskiego Związku Scrabblistów (NASPA), krok na jaki się zdecydowano „zmniejszy napięcia rasowe w USA i Kanadzie”.

Scrabble
Scrabble
Przeczytaj także Powstały Scrabble w wersji z Harrym Potterem. Kiedy trafią do sprzedaży?

Ze słów dozwolonych do stosowania podczas rozgrywki w Scrabble zniknęły sformułowania dotyczące pochodzenia, rasy, płci, seksualności, religii i niepełnosprawności. Jeśli któreś z nich zostanie użyte w takcie oficjalnego turnieju, nie zostanie zaliczone, co zapewne będzie oznaczać porażkę w grze.

Scrabble bez słów uznanych za dyskryminujące. Zabroniono ponad 230 określeń

Decyzja wywoła w Związku ogromne poruszenie i przyczyniła się do wybuchu wojenki secesyjnej. Część członków zagroziła, że wystąpi z organizacji jeśli słowa zostaną zabroniona, inni zadeklarowali, że opuszczą NASPĘ jeśli rasistowskie określenia pozostaną dozwolone.

Głosy „za” i „przeciw” stanowiły po niemal idealnie 50% ogółu, Związek miał więc naprawdę ciężką decyzję do podjęcia. Tym bardziej, że argumenty wysuwane przez obie strony konfliktu były trafne i przemawiały do rozsądku.

USA zmieniają się pod wpływem ruchu BLM, zarzucającemu rasizm wielu organizacjom i przedsiębiorstwom. Afroamerykanie uważają, że byli i są zniewoleni przez białoskórych obywateli Stanów i domagają się za to godziwego zadośćuczynienia.

Walcząc z systemem, który ma ich uciskać, między innymi obalają i niszczą pomniki. Nie oszczędzili nawet monumentu Tadeusza Kościuszki, gorącego orędownika wyzwolenia ciemnoskórych obywateli USA z niewolnictwa.

Zobacz także: Podczas protestów w USA zniszczono pomnik Tadeusza Kościuszki 

Czy rasistowskie słowa powinny być zabronione w Scrabble?