Zwiedzaj Polskę śladami bohaterów "Wiedźmina". Szykuje się najazd turystów?

13.01.2020 17:02
Zwiedzaj Polskę śladami bohaterów "Wiedźmina". Szykuje się najazd turystów? Fot. kadr z wideo

Turystyka filmowa, zwana set jettingiem, zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Popularność niektórych filmów sprawia, że na turystycznych szlakach pojawia się coraz więcej fanów pragnących choć przez chwilę przejść się śladami swoich ulubionych bohaterów.

Set jetting z roku na rok staje się jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi turystycznych, generująca każdego roku ogromne zyski. Wiele miejscowości wręcz walczy ze sobą, by móc gościć członków ekipy filmowej.

Turystyka filmowa - najpopularniejsze lokalizacje

Moda na odwiedzanie filmowych lokalizacji trwa od dawna, ale na dobre rozpoczęła się wraz z filmem "Władca pierścieni", który został nakręcony w Nowej Zelandii. Na fali popularności trylogii ogromne rzesze fanów przyjeżdżały do tego kraju, by podziwiać tam nie tylko niezwykłą przyrodę, ale także liczne scenografie pozostawione przez filmowców, zwłaszcza Matamata – wioskę Hobbitów.

Przeczytaj także

Pod wpływem ekranizacji przygód Harrego Pottera, wielbiciele czarodzieja chętnie zwiedzali Londyn i Oxford. Zainteresowanie fanów było tak duże, że stworzono nawet sztuczne atrakcje, jak np. peron 9 i ¾ na stacji Kings Cross w Londynie. W Londynie i Paryżu można było również uczestniczyć w specjalnych wycieczkach szlakiem "Kodu da Vinci", a fani przygód Bonda zaczęli masowo odwiedzać Czarnogórę.

Fani "Gwiezdnych wojen" przyjeżdżają nad jezioro Como we Włoszech, a wielbiciele "Gry o tron" odwiedzają znane z serialu lokacje na Malcie, w Irlandii, Maroku i przede wszystkim w Chorwacji (Dubrownik, wyspa Lokrum, Šibenik). Po emisji serialu "Czernobyl" niemal dwukrotnie wzrosło (i tak niemałe) zainteresowanie okolicami Czernobyla i wycieczkami do nieczynnej elektrowni.

Jeśli chodzi o Polskę, to do tej pory nie odnotowano u nas aż tak spektakularnych przypadków set-jettingu. Sytuację ma szanse zmienić serial "Wiedźmin", który może napędzić Polsce niesamowity ruch turystyczny.

Zwiedzaj Polskę śladami bohaterów "Wiedźmina"

W ośmiu odcinkach pierwszego sezonu "Wiedźmina" znajdują się historie z trzech książek Andrzeja Sapkowskiego, a twórcy serialu starają się, by ich dzieło było wierne literackiemu pierwowzorowi. W serialu nie brakuje polskich akcentów: Maciej Musiał wcielił się w postać Sir Lazlo, a cześć plenerów kręcona była w naszym kraju.

Zdjęcia do serialu Netflixa kręcono niedaleko Krakowa. Zamek Ogrodzieniec, a właściwie ruiny zamku leżą na jurze Krakowsko-Częstochowskiej, we wsi Podzamcze w województwie śląskim, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Budowla stanowi cześć szlaku tzw. Orlich Gniazd.

Czujne oko fanów dostrzegło również, że w 3. odcinku wykorzystano ujęcia z zamków w Niedzicy i Czorsztynie. Oczywiście otoczenie zamku zostało bardzo mocno zmienione i otoczone wygenerowaną komputerowo krainą.

Zamek Dunajec to średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Wapienna bryła góruje nad Jeziorem Czorsztyńskim, a nieopodal mieści się zamek (a właściwie ruiny zamku) w Czorsztynie.

Jednak fani Geralta z Rivii, znanego też jako Rzeźnik z Blaviken, Biały Wilk bądź Gwynbleidd nie będą zapewne się ograniczać wyłącznie do serialu. Również w grze pojawia się wiele polskich odniesień. Twórcy Wiedźmina 3 Dziki Gon również wzorowali się na polskich krajobrazach, miastach i legendach. W grze znajdziemy odniesienia do lokalizacji takich jak: Żuraw w Gdańsku (Novigrad), wieś Zalipie, Łowicz (okolic Novigradu), okolice Puszczy Kampinoskiej, wieś Bronowice, a także wiatraki w Wielkopolskim Parku Etnograficznym (Redania w grze).

Zobacz również: Nawiedzone zamki z "Wiedźmina". W którym naprawdę straszy?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.