Pogoda
19.05.2020 12:40

Życie na Marsie? Szokujące odkrycie naukowców

Coraz częściej słychać głosy, że na Marsie mogą znajdować się pokłady zamrożonej wody. Teraz brytyjscy naukowcy, analizując zdjęcia NASA odkryli błotniste struktury, które tym silnie potwierdzają dotychczasowe tezy. Istnienie wody może zaś świadczyć o istnieniu różnych form życia na Czerwonej Planecie.

Życie na Marsie? Szokujące odkrycie naukowców
fot. Polaris Images/East News (zdjęcie poglądowe)

Na Marsie znajduje się woda – od jakiegoś czasu słychać głosy naukowcówWyniki najnowszych badań zdjęć satelitarnych powierzchni Marsa, opublikowane właśnie w magazynie Nature Geoscience, określane są jako „bardzo ekscytujące” i „niespodziewane”. Tak przynajmniej mówi o nich autor artykułu dr Petr Broza z Instytutu Geofizyki Czeskiej Akademii Nauk. 

 

Woda na Marsie?

Według najnowszych analiz, naukowcy twierdzą, że na Marsie swego czasu musiała znajdować się woda w stanie ciekłym. Wynika to z analizy zdjęć przedstawiających struktury przypominające zaschnięte błoto. Początkowo myślano, że jest to efekt zastygniętej lawy. Obecnie dostrzeżono, że materiał osadowy może być wynikiem także wypłynięcia na powierzchnię dużych ilości błota.

Zgadzałoby się to z odkryciami z początku roku, wedle których pod powierzchnią Marsa mogą znajdować się głębokie nawet na kilometr pokłady lodu.

Ziemia
Ziemia
Przeczytaj także Astronomowie zaobserwowali nową "superziemię". To odkrycie jedno na milion

Naukowcy przeprowadzili badanie

Naukowcy doszli do swoich wniosków, próbując odtworzyć warunki panujące na Marsie w warunkach laboratoryjnych na Ziemi. Sprawdzili jak zachowałoby się błoto, gdyby poddać je warunkom atmosferycznym i grawitacyjnym, takim jakie panują na Marsie, i zobaczyć jakiego rodzaju struktury zostałyby utworzone.

Wyniki tej analizy sprawiły, że naukowcy są teraz coraz bardziej pewni, że na Marsie była kiedyś woda w stanie ciekłym. Obecnie pozostaje więc pytaniem czy istnieje szansa na dotarcie do zasobów lodu i utylizacja ich w jakiś sposób.

Wiadomo, że czeka nas jeszcze długa droga ku pełnej eksploracji słynnej Czerwonej Planety, ale obecne odkrycia stanowią kroki w odpowiednią stronę.

Czytaj także: „Siły Kosmiczne” na pierwszym zwiastunie. Nowy serial twórców „The Office” zainpsirowany słowami Trumpa 

Czy wierzysz, że ludzie skolonizują kiedyś Marsa?

Tagi: Newsy