Pogoda
21.08.2020 10:18

Żyła złota odkryta pod polską wsią. Ministerstwo Środowiska mówi o 5000 ton rudy

Żyła złota odkryta po Mikołajowicami w woj. dolnośląskim. Resort środowiska zdradził wyniki przeprowadzonego w 2019 roku badania geologicznego.

grudki złota w ręce
foto: Shutterstock

Po gorączce powodowanej przez koronawirusa możemy doczekać się w Polsce gorączki złota. Wszystko przez wyniki badania przeprowadzonego we wsi Mikołajowice na Dolnym Śląsku, zamieszkiwanej do tej pory przez około 350 osób.

Jak podało Ministerstwo Śworowiska, odkryte zasoby szacuje się na tonę czystego złota oraz 5000 ton rudy, z której można wyodrębniać cenny kruszec. Urzędnicy kończą prowadzenie prac, które umożliwią rozpoczęcie eksploatacji złoża.

Powstaje maseczka ze złota dla bogaczy. Ma kosztować ponad 6 milionów złotych
Powstaje maseczka ze złota dla bogaczy. Ma kosztować ponad 6 milionów złotych
Przeczytaj także Powstaje maseczka ze złota dla bogaczy. Ma kosztować ponad 6 milionów złotych

Jak podkreśla resort, odnalezienie żyły złota to wynik pierwszego przeprowadzonego pod tym kątem badania geologicznego od czasu zakończenia II wojny światowej. Okolica znana jest z występowania złota już od dawna – niedaleko znajduje się Złotoryja.

Żyła złota w Mikołajowicach. Potwierdza to dokumentacja geologiczna sporządzona dla Ministerstwa Środowiska

Odkrycia dokonano jeszcze w 2019 roku, podczas badania geologicznego. Istnienie żyły złota udało się utrzymać w tajemnicy aż do tej pory.

"

Dokumentacja geologiczna złoża rudy złota „Mikołajowice” została sporządzona w 2019 r. Powstała w wyniku prac geologicznych (…) Obecnie w Ministerstwie Środowiska toczy się postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia dokumentacji, wszczęte na wniosek Sudeckich Kopalni Surowców Mineralnych. "

Mieszkańcy Mikołajowic liczą na to, że już sama wiadomość o odkryciu stanie się dla nich żyłą złota. Spodziewają się najazdu poszukiwaczy, którzy zostawią w sklepach i noclegach pieniądze. Niektórzy zapowiadają, że sami wezmą się za kopanie. Tona złota jest obecnie warta ponad 200 mln zł.

Zobacz także: Na Allegro kwitnie handel podrobionym złotem 

Rzucacie to wszystko i jedziecie kopać?