Pogoda
08.02.2016 13:57

Żyły powiedzą, kim jesteś

Samsung patentuje nowy sposób uwierzytelniania użytkownika: zamiast haseł, linii papilarnych czy wzoru siatkówki oka sprawdzany ma być układ żył na ręce.

Żyły powiedzą, kim jesteś
foto: materiały prasowe

System został wymyślony na potrzeby inteligentnych zegarków, których możliwości coraz częściej wymagają sprawdzenia, czy użytkownik ma prawo wykonać daną operację. Szczególnie ważne jest to przy dysponowaniu płatnościami.

Pomysł Samsunga zakłada umieszczenie na boku zegarku czujnika, który będzie w stanie zeskanować układ żył na ręce noszącego. Jeśli będzie on zgodny z zapisanym, w pamięci wzorcem, użytkownik zostanie uwierzytelniony. Zasady działania systemu zostały opisane dokładnie we wniosku patentowym.

"

Urządzenie wearable wyposażone jest w czujnik skonfigurowany do odczytania obrazu żył użytkownika oraz procesor kontrolujący. W odpowiedzi na wybranie przez użytkownika funkcji bądź uruchomienie aplikacji aktywowany jest sensor, który rejestruje obraz żył osoby noszącej urządzenie. Następnie dokonywana jest identyfikacja użytkownika porównując zarejestrowane dane z obrazem wzorcowym. Jeśli rozpoznany użytkownik ma prawo do uruchomienia funkcji bądź aplikacji, zegarek ją wykonuje. "

Jak przekonuje we wniosku patentowym Samsung, czujnik w zegarku może być także wykorzystany do monitorowania pulsu noszącego, co stanowi jeszcze jedną możliwość uwierzytelniania. Serce każdej osoby bije nieco inaczej, stąd różnice pozwalające na rozróżnienie użytkowników.

Na podobny pomysł wpadło już Apple, które uwierzytelnia właścicieli Apple Watch monitorując sposób bicia serca. Dopóki zegarek pozostaje na ręce, użytkownik może w pełni korzystać z usług dostarczanych przez producenta.

Jeśli urządzenie zostanie zdjęte z nadgarstka, konieczne staje się zalogowanie innymi metodami: hasłem bądź pinem. Biometryczna identyfikacja użytkownika nie jest pomysłem nowym, sprawdzanie układu żył, tak samo unikalnego jak odcisk palca czy wzór źrenicy, pozwoli przenieść uwierzytelnianie do procesu tła, nie zakłócając użytkownikowi korzystania z urządzenia.

Jakimi sposobami Wy identyfikowalibyście użytkowników?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Samsung