Pogoda
25.06.2016 13:03

Żywot marki Saab dobiegł końca

Szwedzka marka samochodowa już od jakiegoś czasu miała się nie najlepiej. Jednak ostateczny „cios” został wymierzony przez konsorcjum NEVS.

Żywot marki Saab dobiegł końca
foto: materiały prasowe

National Electric Vehicles Sweden ogłosiło, że ma zamiar opracowywać pojazdy w pełni elektryczne z myślą o chińskich klientach. I właśnie ta decyzja zaważyła o tym, że NEVS raz na zawsze rozstaje się z marką Saab. Nie lada wpływ na to miała również skomplikowana sytuacja prawna.

Mimo przejęcia większości majątku i praw do modelu 9-3, znak towarowy Saab był zarezerwowany wyłącznie dla firmy Saab AB zajmującej się budową samolotów. Negocjacje dotyczące zgody na posługiwanie się nazwą spełzły na niczym.

Historia marki wiąże się z II wojną światową. Po jej zakończeniu, przestały być zamawiane wojskowe samoloty, dlatego też przedstawiciele firmy postanowili wkroczyć na rynek samochodów osobowych. Pierwszym opracowanym autem był Ursaab. Szwedzi w jego przypadku postawili na aerodynamikę.

Auto legitymowało się bardzo opływowym nadwoziem, dzięki czemu jego współczynnik oporu powietrza wynosił 0,32 Cx, co było nie lada sukcesem, szczególnie w tamtejszych latach – 1946.

Saab miał również nie lada wpływ na rozwój technologii motoryzacyjnych. Spośród innowacji wymienić można między innymi rozwiązanie polegające na umieszczeniu baku paliwa pomiędzy tylnymi kołami, co zaowocowało nisko umieszczonym środkiem ciężkości.

Do tego doszły trzypunktowe pasy bezpieczeństwa oferowane w standardzie, kolumna kierownicy z podwójnym przegubem, przednia i tylna strefa zgniotu, a także spryskiwacze i wycieraczki montowane w przednich reflektorach.

Jak na Szwedów przystało, przedstawiciele Saaba również mieli hopla na punkcie bezpieczeństwa. Opracowali dzielone lusterko boczne eliminujące martwy punkt, a także Night Panel, dzięki któremu wygasało oświetlenie deski rozdzielczej, mające przeciwdziałać rozpraszaniu kierowcy. Ponadto marka wprowadziła aktywne zagłówki, a także testowała rozwiązanie uniemożliwiające uruchomienie auta nietrzeźwemu kierowcy.

Jednak jak pokazały okrutne prawidła rynkowe, to wszystko nie wystarczyło…

Tagi: News