Współtwórca „Asterixa”, Albert Uderzo zmarł w wieku 92 lat

24.03.2020 11:39
Współtwórca „Asterixa”, Albert Uderzo zmarł w wieku 92 lat Fot. . PATRICK KOVARIK/AFP/East News

Albert Uderzo, słynny rysownik, który wraz z René Goscinnym stworzył komiks „Asterix i Obelix”, zmarł dziś w wieku 92 lat.

Albert Uderzo – słynny rysownik

Albert Uderzo urodził się w 1927 roku we francuskiej miejscowości Fimes, w rodzinie włoskich imigrantów. Po skończeniu II Wojny Światowej rozpoczął karierę rysownika.

W połowie lat 50. poznał René Goscinnego, francuskiego pisarza i scenarzystę polskiego pochodzenia. Panowie szybko wpadli na pomysł opowieści o walecznym galu Asteriksie, który walczy z przeciwnościami losu wraz ze swoim wiernym kompanem Obeliksem.

Sukces "Asteriksa i Obeliksa"

Komiksy z serii „Asterix i Obelix” szybko stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych towarów eksportowych Francji, a kolejne tomy opowieści rozchodziły się niczym świeże bułeczki.  Do 1977 roku i momentu śmierci Goscinnego, panowie publikowali dwa tomy przygód swoich bohaterów rocznie. Po śmierci współautora, Uderzo nadal publikował komiksy, sygnując je nazwiskami "Goscinny et Uderzo”.

Przypieczętowaniem popularności serii komiksów była seria filmów animowanych, adaptujących poszczególne tomy, a także zestaw filmów aktorskich, które trafiły do kin w latach: 1999-2012 i również cieszyły się niezwykłą popularnością.

Albert Uderzo, współtwórca postaci "Asteriksa" nie żyje Fot. East News

Seria "Asteriks i Obeliks" – dalsze plany

Warto podkreślić, że obecnie trwają prace nad nową częścią przygód słynnego duetu. Tym razem w rolach głównych wystąpią jednak: Guillaume Canet oraz Gilles Lellouche. Canet będzie także reżyserem filmu pod tytułem „The Silk Road”.

O śmierci rysownika poinformowała francuska agencja prasowa AFP, powołując się na informację od rodziny autora.

Czytaj także: Asteriks musi znaleźć następcę Panoramiksa w zwiastunie filmu „Asterix: The Secret Of The Magic Potion”.

Michał Kaczoń
Michał Kaczoń Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.