Pogoda
14.03.2019 13:16

Android: 150 milionów urządzeń zainfekowanych szkodliwym oprogramowaniem

Szacuje się, że ponad 150 milionów urządzeń mogło zostać zainfekowanych szkodliwym oprogramowaniem. Google usunęło z Google Play ponad 200 aplikacji.

google play
foto: zrzut ekranu

Nie jest nowością stwierdzenie, że mobilny system operacyjny od Google do najbezpieczniejszych nie należy. Jednym z powodów dlaczego, jest fakt, że przed wypuszczeniem aplikacji do sklepu Google Play nie przechodzi ona zbyt dokładnej kontroli pod kątem szkodliwości.

smartfon
smartfon
Przeczytaj także Android otrzyma od Google mroczny wygląd

Poważne problemy Androida

Zarówno Google jak i Apple chwalą się, że dokładnie sprawdzają każdą aplikację, która pojawi się w Google Play lub AppStore. Dużo łatwiej uwierzyć jednak w te zapewnienia ze strony Apple, które złośliwe oprogramowanie w swoim sklepie umieszcza zdecydowanie rzadziej, niż twórcy Androida.

W przypadku Google głośno było o kilku sytuacjach, które sprawiały, że złośliwe oprogramowanie znajdowało się na telefonach użytkowników. Przypomnieć trzeba tu chociażby sprawy pojawienia się w Google Play aplikacji kradnącej zdjęcia czy fałszywego WhatsAppa, na którego nabrało się milion osób. 

Teraz problem dotyczy oprogramowania typu adware - czyli takiego, które bez naszej zgody wyświetla nam reklamy. Aplikacje działały wyjątkowo złośliwie – po uruchomieniu udawały przez chwilę działanie, by później usunąć swoją ikonę w systemie i zacząć działać w tle, wgrywając co pół godziny nową reklamę. Łącznie dostępnych było 210 aplikacji działających w ten sposób. Najpopularniejszą był Snow Heavy Excavator Simulator z prawie 10 milionami pobrań. Ogólnie, aplikacje pobrano ponad 150 milionów razy, zanim Google zdecydowało się coś zrobić z problemem. Lista najpopularniejszych aplikacji tego typu znajduje się poniżej:

  • Snow Heavy Excavator Simulator (10 milionów pobrań)
  • Hoverboard Racing (5 milionów pobrań)
  • Real Tractor Farming Simulator (5 milionów pobrań)
  • Ambulance Rescue Driving (5 milionów pobrań)
  • Heavy Mountain Bus Simulator 2018 (5 milionów pobrań)
  • Fire Truck Emergency Driver (5 milionów pobrań)
  • Farming Tractor Real Harvest Simulator (5 milionów pobrań)
  • Car Parking Challenge (5 milionów pobrań)
  • Speed Boat Jet Ski Racing (5 milionów pobrań)
  • Water Surfing Car Stunt (5 milionów pobrań)

Zobacz też: >>Aplikacja z Google Play naciągała użytkowników na 1000zł<<

Jak już wspominaliśmy, problemy z aplikacjami w sklepie Google Play nie są nowością. O podobnej sytuacji informowaliśmy już w styczniu 2019

Marcin Czajkowski