Pogoda
14.03.2019 17:44

Dane Polaków w niebezpieczeństwie. FBI przyjrzy się działaniom Facebooka

Amerykański rząd nie odpuszcza Facebookowi. Tym razem FBI pochyla się nad sprawą współpracy Facebooka z producentami telefonów.

zuckerberg
foto: East News

Jak donosi New York Times, Federalne Biuro Śledcze wzięło pod lupę umowy, na podstawie których Facebook zawarł partnerstwo z producentami elektroniki użytkowej. Jest to ponad 150 firm, a wśród nich znajdują się Amazon, Apple, Sony czy Microsoft.

Facebook nadużył zaufania użytkowników zbierając ich dane

Według osób mających związek ze sprawą, Facebook bez zgody swoich użytkowników udostępniał firmom dane kontaktowe czy listy ich znajomych. Jak mówi rzecznik prasowy Facebooka:

"

Wiadomo, że w toku są śledztwa federalne dotyczące Facebooka. Traktujemy sie poważnie i współpracujemy z organami śledczymi w celu wyjaśnienia sprawy. Ze swojej strony zapewniliśmy publiczne zeznania, odpowiedzieliśmy na wszystkie zadane pytanie i zobowiązaliśmy się do udzielenia wszelkich potrzebnych do wyjaśnienia sprawy informacji. "

szczepienie
szczepienie
Przeczytaj także Facebook zdradził, jak będzie walczył z antyszczepionkowcami

Podobne transakcje Facebooka dotyczące sprzedaży danych po raz pierwszy wyszły na jaw w czerwcu 2018 roku. Jak donoszą źródła The New York Times, zostały one zawarte z Apple, Samsungiem i Blackberry, aby ułatwić Facebookowi wydanie aplikacji na ich platformy mobilne. Na razie nie jest jasne, czy są to jedyne firmy, którym przygląda się FBI w tej sprawie.

Skandal z Cambridge Analytica i Facebookiem w roli głównej

Problemy giganta z Doliny Krzemowej wyszły na jaw kilka miesięcy temu, kiedy wyciekły dane ponad 87 milionów użytkowników platformy. Od tego czasu odbyło się kilka przesłuchań w tej sprawie. Najgłośniejszym z nich było oczywiście przesłuchanie Marka Zuckerberga w Kongresie, które dostarczyło więcej materiałów do tworzenia memów niż rzeczywistych informacji.

Zobacz też: >>Facebook zdradził, jak walczyć będzie z antyszczepionkowcami<<

Trzeba przyznać, że upublicznione w marcu 2019 informacje o śledztwach dotyczących Facebooka nie stawiają go w dobrym świetle. Szczególnie wobec innych problemów giganta - 13 marca chociażby Facebook musiał stawić czoła poważnej awarii, która odcięła od dostępu do niego, Instagrama i WhatsAppa miliony użytkowników. Te zdarzenia sprawiają, że z jeszcze większym niepokojem patrzymy na ogłoszony na początku roku plan Zuckerberga.

Marcin Czajkowski